Osmaniye'nin Yeni Ekranı

5. Bestami Yazgan Şiir Yarışmasına başvurular devam ediyor


Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti (CGC) tarafından “Bestami Yazgan Şiir Yarışması” düzenlendi.

CGC Başkanı Ali Cihangir, dernek binasındaki basın toplantısında yaptığı açıklamada, Osmaniyeli şair ve yazar Bestami Yazgan adına lise öğrencileri arasında ödüllü şiir yarışması başlattıklarını belirtti.

Cihangir, yarışma sonucunda birinciye 2 bin, ikinciye 1.500, üçüncüye 1000 ve jüri özel ödülünü kazanan öğrenciye de 500 lira ödül verileceğini, dereceye giren öğrenciler adına Osmaniye’de oluşturulan Güneysu Şiir Ormanına 1 fidan dikileceğini kaydetti.

Yarışmaya Türkiye genelinden Lise öğrencilerinin katılabileceğini ifade eden Cihangir, şiirlerin e-posta yoluyla byazgansiiryarismasi@gmail.com adresine öğrenci veya okul tarafından 20 Mart 2020 Cuma saat 17.00’a kadar gönderilebileceğini kaydetti.

Şiirlerin, seçici kurul tarafından değerlendirileceğini, dereceye girecek şiirlerin sahiplerine 17 Nisan 2020’de Osmaniye’de düzenlenecek 10. Güneysu Dergisi Şiir Şöleninde verileceğini anlatan Cihangir, “Hemşerimiz Bestami Yazgan, kentimiz ve ülkemiz için önemli bir şair ve yazardır. Eserleri ilkokul kitaplarına girdi. Şiir dalında yurt içi ve yurt dışında birçok ödül alan Bestami Yazgan’ın eserlerinden bazıları bestelendi, bazıları da ders kitaplarına girdi. Cemiyetimizin de yayın organı Güneysu Dergisinin de kurucularından olan Yazgan adına şiir yarışması düzelemekten mutluyuz. Yarışmanın ödül töreni ise 17 Nisan 2020 tarihinde Osmaniye’de yapılacak 10. Güneysu Şiir Şöleni’nde yapılacaktır. Dolayısıyla yarışma hazırlıkları bir yandan da düzenlenecek olan 9. Güneysu Şiir Şöleni hazırlıkları manasına geliyor. İl dışından gelecek tanınmış şairlerin, Osmaniye’den katılacak şairlerin yanı sıra bu yıl bunların arasına ödül alan liseli şairler de katılacak” şeklinde konuştu.

Cihangir, “Yarışmanın seçici kurulu Akademisyen yazar Prof. Dr. Halit Karatay, Akademisyen yazar Doç. Dr. Ömer Tuğrul Kara, Akademizyen yazar Doç. Dr. Yunus Kaplan, şair yazar Dr. Osman Arslan, şair yazar Yusuf Dursun, şair yazar Musa Serin, şair yazar Ahmet Doğru’nun değerlendirmesi sonucunda birinciye 2 bin, ikinciye bin 500, üçüncüye bin lira ödül verilecek. Yarışmada ayrıca jüri özel ödülünü kazanan öğrencimize 500 lira ödül verilecek.” dedi.

YARIŞMA İLE İLGİLİ ŞARTNAME LİNKİ ve İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Rahime Hatun Mah. Dr. Sadık Ahmet Cad. Deveciler İş Merkezi 4/37 OSMANİYE
Bilgi için: Ahmet Doğru (Güneysu Dergisi Genel Yayın Yönetmeni)
Telefon Numarası: 0 530 325 0130 – 0 543 223 17 71
e-posta: bestamiyazgansiiryarismasi@gmail.com

YARIŞMA ŞARTNAMESİ
YARIŞMAYI DÜZENLEYEN KURUM/KURULUŞLAR: Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti, Güneysu Dergisi ve Nar Yayınları.
YARIŞMANIN ADI: 5. Bestami Yazgan Şiir Yarışması
YARIŞMANIN TÜRÜ: Şiir Yarışması
YARIŞMANIN TEMASI / KONUSU: Serbest
HEDEF KİTLE: Lise 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Öğrencileri
AMAÇ: Yarışmanın amacı, genç kuşakları şiirle buluştururken aynı zamanda onlara kültür hazinemizin kapısını aralamaktır. Yarışmanın diğer bir amacı ise gençlerimizin kendilerini ifade edebilecekleri şiir sanatına ilgi duymaları, edebî zevk kazanmaları ve şiir dünyasına genç kuşak şairler kazandırmaktır.
KAPSAM: Yarışmaya Türkiye genelinde, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı tüm resmî-özel okullarda öğrenim gören lise öğrencileri katılabilir.
YARIŞMAYA KATILACAK ESERLERDE ARANAN ŞARTLAR VE İŞLEYİŞ:
1. Eserler özgün olmalıdır.
2. Türkçenin doğru kullanımına özen gösterilmelidir.
3. Eserlerde ele alınacak konu/tema serbesttir.
4. Şiir tekniği serbesttir. Her türlü şiir tekniği (hece, aruz, serbest) kullanılabilir.
5. Eserler; daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, herhangi bir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yayın organında yayımlanmamış olmalıdır.
6. Eserler; bilgisayar ortamında, word formatında, Calibri karakterinde, 12 punto, 1,5 satır aralığı ile hazırlanmalı ve 4 sayfayı aşmamalıdır.
7. Yarışmacının “adı-soyadı, sınıfı, numarası, okul adı ve okul adresi, öğrencinin velisinin adı, soyadı ve telefon numarası(kişinin açık rızası olmak kaydıyla) veya öğrencinin danışman öğretmenin adı, soyadı, branşı ve telefon numarası(kişinin açık rızası olmak kaydıyla) bilgileri”nin yer aldığı bölüm eserin gönderildiği word belgesinin sonunda yer almalıdır.
8. Eserler e-posta yoluyla bestamiyazgansiiryarismasi@gmail.com adresine öğrencinin velisinin, danışman öğretmenin veya okulun e posta adresi üzerinden 7. Maddede belirtilen bilgilerin bulunduğu word belgesi e postaya eklenerek gönderilebilecektir.
9. Son katılım tarihi 20 Mart 2020 Cuma, saat 17.00’dir. İlgili zaman aralığından sonra gönderilen eserler değerlendirmeye tabi tutulmayacaktır.
10. Her öğrenci yarışmaya sadece 1 (bir) eserle katılabilir.
11. Yarışmaya katılacak şiirler velisinin, danışman öğretmenin veya okulun aracılığıyla gerekli bilgilerin bulunduğu eserler posta ile de gönderilebilir.
12. Yarışmaya katılan eserlerin telif hakkı eser sahibine aittir. Ancak Güneysu Dergisi eser sahiplerinden izin almak kaydıyla eserleri yayınlayabilir.
13. İlk 3’e giren eserler, 03 Nisan 2020 Cuma günü açıklanacaktır.
14. İlk 3 derece girenler ödül töreninde çağrılacaktır. Ödül töreni 17 Nisan 2020 Cuma günü Saat: 20.00’da Osmaniye’de yapılacaktır.
15. Ödüle değer görülüp de ödül törenine katılamayan öğrencinin/öğrencilerin ödülleri adreslerine gönderilecektir.
16. Ödül almaya değer görülen öğrenciler, bir danışman öğretmen veya bir velisi eşliğinde 17 Nisan 2020 Cuma günü Saat: 20.00’da Osmaniye’de yapılacak Güneysu Şiir Şöleni davet edilecektir ve ödül törenine katılacaklardır. Bir öğrenciye ve bir danışman öğretmen veya bir veliye ait konaklama ücreti, yol ücreti (şehirlerarası otobüs firmalarının belirlediği ücret) Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti tarafından ödenecektir (Uçakla yapılacak ve otobüs firmalarının belirttiği ücretten fazla olan yol ücretlerinin farkları katılımcılara aittir).
17. Belirtilen şartları taşımayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
ELEMELER ve ESERLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ:
Eleme ve değerlendirmede aşağıdaki esaslar uygulanacaktır:
– Seçici Kurul, yarışmayı düzenleyen Güneysu dergisi tarafından oluşturulmuştur. Seçici Kurulda, kültür, sanat ve eğitim alanında otorite isimler yer almaktadır.
– Eserler yazma becerisinin edinimi açısından planlama, kelime ve söz varlığı, tema/konu/ana duygu, üslup, imla ve noktalama yönüyle değerlendirilecektir.
– Seçici Kurul, şartnamede belirtilen esaslara göre ön elemeden geçmiş yarışmacıların eserlerini değerlendirecek ve ödül almaya hak kazanan eserleri belirleyecektir.
– Seçici Kurul, gerek gördüğünde oy birliği ile karar alma ve gerekçelerini açıklamak kaydıyla yarışmaya katılan eserler bakımından değerlendirme ölçütlerini belirleme/yeniden düzenleme hakkına sahiptir.
– Eleme ve değerlendirme işlemleri belirtilen takvim aralığında gerçekleştirilecektir.
ÖDÜLLER:
Birinciye 2.000 TL
İkinciye 1.500 TL
Üçüncüye 1.000 TL
Jüri Özel Ödülü (1 Kişi) 500 TL
Toplam 5.000 TL ödül verilecek
YARIŞMANIN SEÇİCİ KURULU:
Prof. Dr. Halit KARATAY (Akademisyen / Yazar),
Doç. Dr. Ömer Tuğrul KARA (Akademisyen / Yazar),
Doç. Dr. Yunus KAPLAN (Akademisyen / Yazar),
Dr. Osman ARSLAN (Şair/Yazar),
Yusuf DURSUN (Şair/Yazar),
Musa SERİN (Şair/Yazar),
Ahmet DOĞRU (Şair/Yazar).
İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Rahime Hatun Mah. Dr. Sadık Ahmet Cad.
Deveciler İş Merkezi 4/37 – Merkez / OSMANİYE
Bilgi için: Ahmet Doğru (Güneysu Dergisi Genel Yayın Yönetmeni)
Telefon Numarası: 0 530 325 0130
e-posta: bestamiyazgansiiryarismasi@gmail.com
ESERLERDE KULLANILACAK KİMLİK BİLGİ FORMATI:
(Eserin Sonunda Yer Alacak)
Öğrencinin Adı-Soyadı
Sınıfı ve Okul Numarası
Okulu Adı ve Adresi
Öğrencinin Velisinin Adı, Soyadı ve Telefon Numarası (Kişinin Açık Rızası Olmak kaydıyla) veya
Öğrencinin Danışman Öğretmenin Adı, Soyadı, Branşı ve Telefon Numarası (Kişinin Açık Rızası Olmak kaydıyla)

The post 5. Bestami Yazgan Şiir Yarışmasına başvurular devam ediyor appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.