Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Anız yakan 100 kişiye 108 bin 919 lira ceza yazıldı


Osmaniye Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ertuğrul Kılıçkıran, anız ve yol kenarları ile meralarda ot yakılmasının temel ekolojik sistemlerinin dengesinin bozulmasına, bitki ve hayvan türünün yok olmasına, doğal zenginliklerin tahribine ve orman yangınlarına neden olduğunu belirtti.

Kılıçkıran, anız yakılmasından dolayı atmosferdeki karbondioksit oranının yükseldiğini, bunun da küresel ısınmanın hızlanmasına neden olduğunu kaydetti.

Anız yakılmaması konusunda uyarıda bulunan Kılıçkıran, “Anız yakımı topraktaki organik maddeleri yok ettiğinden toprağın verimini düşürmekte ve daha çok gübre kullanımına yol açarak su kaynaklarımızın kirlenmesine sebep olmaktadır. Yol kenarlarında yakılan anızlar ise karayollarındaki görüş mesafesini azaltarak ölümlerle sonuçlanan trafik kazalarına yol açmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kılıçkıran, geçen yıl kentte anız yangını çıkardığı tespit edilen 100 kişiye 108 bin 919 lira idari para cezası uygulandığını kaydetti.

İl Mahalli Çevre Kurulunca kontrollü dahi olsa anız yakılmasına kesinlikle izin verilmemesi kararı alındığına dikkat çeken Kılıçkıran, “Yasaklara aykırı olarak anız yakanlar Jandarma ve Emniyet ekiplerince tespit edilmesi durumunda tutanak tanzim edilip, Osmaniye Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüklerine bildirilecektir. Muhtarlar ve Kamu görevlileri anız yakma olayının olduğu tarlanın durumunu duyum aldıktan sonra tutanakla tespit edip, ilgili kurumlara bildireceklerdir. Yukarıda belirtilen hususlara aykırı olarak anız yakma olayından haberdar oldukları halde, bunu idari ve adli makamlara duyurmayan muhtarlar ve kamu görevlileri hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 279. maddesine göre yasal işlemlere başvurulacaktır. Mahalli Çevre Kurulu kararına aykırı olarak anız yakanlara her dekar için 73,68 Türk Lirası (2020 yılı için) idarî para cezası verilir. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılır” hükmü uygulanacaktır” ifadelerine yer verdi.

Kılıçkıran, anız yakanların Jandarma ve Emniyet ekiplerine bildirilmesini istedi.

The post Anız yakan 100 kişiye 108 bin 919 lira ceza yazıldı appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.