Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Asrın felaketinde Osmaniye’de okullar ayakta kaldı

Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak, şehirde bulunan okulların büyük kısmının depremden hasar almadığını veya hasarsız çıktığını belirterek bu konuda önemli bir imtihan verdiklerini söyledi. Albak; “Osmaniye’de iki büyük deprem atlattık. Hamdolsun kamu binalarımız, okul binalarımız ayakta kaldı. Aslında büyük bir imtihan verdik bu konuda. Tespitlerimize göre 3 binamız yıkıldı.” dedi.

Merkeze bağlı Çardak, Yeşilyurt köylerinde bulunan eski okullar ile Kadirli ilçesinde bulunan eski spor salonunun yıkıldığını ifade eden Albak; “Ağır hasarlı binalarımız da var. Okullarımızın 17’si ağır hasarlı. Bunlar da eski binalarımız. Bütün niyetimiz hızlı şekilde yaralarımızı sarıp, tamiratlarımızı yapıp, tekrar eğitim öğretime başlamak.” şeklinde konuştu.

Osmaniye’de bulunan okul, pansiyon ve spor salonlarından hasar almayanlarının afetzedelere açıldığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü, “Okullarımızı, pansiyonlarımızı vatandaşlara ve kamu görevlilerine açtık. Burada vatandaşımız barınıyor, mutfaklarımızdan çıkan yemekler vatandaşlara sunuluyor” ifadelerini kullandı. 

Okulların tamiratı için özellikle Meslek Liseleri öğretmenlerinden oluşan bir grubun çalışmaya başladığını vurgulayan Albak; “Milli Eğitim olarak en büyük şansımız, meslek liselerimizin çok kuvvetli üretim kapasitelerinin olması. İnsan kaynağımız çok kuvvetli. Okullarımızdaki tamiratların hızlıca yapılabilmesi için teknik öğretmenler grubu oluşturduk. Hocalarımız gerekli tamiratları ve bakımları yapıyor. Usta bulmakta hiç zorlanmıyoruz çünkü teknik öğretmenlerimiz bu konuda çok iyi.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.