Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Ayşehanım ile Amerika’ya rakip olduk


Piyasada sertifikalı yerfıstığı tohumunda tekel olan Amerika’ya milli yerfıstığı çeşidimiz Ayşehanım ile rakip olduk.

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Milli Yerfıstığı Çeşidimiz Ayşehanım’ın Yaygınlaştırılması” isimli yayım projesi bakanlık tarafından kabul edildi. 

2020 yılı içerisinde Merkez ve Kadirli ilçesinde uygulanacak olan 22 bin 500 TL bütçeli proje Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ortaklığında yürütülecek.

Kentte yerfıstığı yetiştiriciliği ile ilgili en önemli problemlerden birinin çiftçiler tarafından sertifikalı tohum kullanımının az olduğunu belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Recep Bulut, “Bunda en büyük etken piyasada Amerikan orjinli NC-7 dışında sertifikalı yerfıstığı tohumu bulunmamasıdır. Bu çeşidin de piyasada yeterince tohumluğu bulunmamaktadır. Bundan dolayı yerfıstığı üreticilerinin büyük kısmı orijini, kalite ve verim sınıfı belli olmayan yerfıstığı tohumu kullanmaktadır.” dedi. 

Proje kapsamında 2020 yılı içerisinde proje açılış toplantısı, çiftçi toplantısı, Ayşehanım yerfıstığı çeşit demonstrasyonu, çiftçi inceleme gezisi, tarla günü ve broşür dağıtımı gibi eğitim yayım faaliyetleri yapılacağını kaydeden Bulut, “Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce 2018 yılında tescil edilen “Ayşehanım” çeşidi projemizde kullanılacak olup bu çeşidin verim ve kalite değerleri NC-7 ile karşılaştırılacaktır. Bu çeşidin NC-7’den daha iyi bir performans göstermesi halinde bu milli çeşidimiz ilimizde yaygınlaştırılacaktır.” diye konuştu.

Tarımsal Araştırma Enstitüleri tarafından ortaya konan tarımsal yeniliklerin çiftçilerimize ulaştırılması ve yaygınlaştırılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığınca, İl Müdürlüklerinin Araştırma Enstitüleri ile işbirliği yapması suretiyle tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması yayım projeleri hazırlatıldığı ve uygulandığı bildirildi.

Ayşehanım Yerfıstığı Çeşidinin bazı önemli özellikleri şunlardır:

Tescil ettiren kuruluş ve tescil yılı: Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü-Adana, 2018
Büyüme ve gelişme formu: Yarı yatık
Yaprak rengi ve iriliği: Yeşil, orta
Meyve verim potansiyeli: 400-450 kg/da
Olgunlaşma gün sayısı: 140-160 gün
1000 dane ağırlığı: 900-950 g
% iç oranı: %70-75
Dane rengi, şekli ve iriliği: Açık pembe, silindirik, büyük
Çerezlik kalitesi: Lezzetli ve iri tohumlu olduğu için çok iyidir
Diğer çeşitlere benzerlik durumu: Tüm özellikleri bakımından NC-7’ye çok benzer

The post Ayşehanım ile Amerika’ya rakip olduk appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.