Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Berat Albayrak, Osmaniye İş Dünyası ile buluştu


Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, Osmaniye’de iş dünyası temsilcileri ile Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde bir araya geldi.

“Türkiye için Değişim Başlıyor” programı kapsamında düzenlenen “Osmaniye İş Dünyası Buluşması”na Vali Ömer Faruk Coşkun, Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu ve İsmail Kaya, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Garnizon Komutanı Topçu Albay Emin Yılmaz Sancaktar, Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri ve çok sayıda iş insanı katıldı.

Toplantının başında konuşan Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nin genişlemesi için çalışmaların başlatıldığını ancak, yer altı sularının etkilenmesi ihtimalinden dolayı bölgenin genişlemesinin sağlanamadığını ifade ederek, bu konuda Sayın Bakanımızdan destek beklediklerini vurguladı. Bölgeye yapılacak yatırımlarda önceliğin çevre dostu sektörlere verileceğini ifade eden Aksoy, sözlerinin devamında Osmaniye ekonomisi hakkında bilgi verdi.

Açılış konuşmasının ardından konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, Osmaniye’de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Osmaniye, Türkiye’de huzurun, barışın, yiğitliğin, mertliğin, kardeşliğin şehirlerinden bir tanesi. Osmaniye aynı zamanda ensar şehrimiz. Bunun yanında güçlü tarımsal imkanlarının ötesinde özellikle son dönemde sanayi alanında da önemli gelişmeler, yatırımlarla Türkiye’de öne çıkan şehirlerimizden biri. Ama bu daha başlangıç, Osmaniye’ye daha fazlası lazım. Bunu daha ileriye nasıl taşıyabiliriz, işte bunun için istedik ki Osmaniye’ye gelelim, sizlerle, iş dünyamızın temsilcileriyle Osmaniye’mizin sorunlarını, gündemlerini konuşalım. Osmaniye’yi daha iyi bir seviyeye nasıl getiririz, bunun yollarını istişare edelim.”diye konuştu.

Konuşmasının devamında Elazığ Depreminde, Van Bahçesaray’da yaşanan çığ felaketinde, Sabiha Gökçen Havaalanında uçak kazasında hayatını kaybeden hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız ve İdlib’de şehit olan askerlerimiz için Cenabı Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar dileyen Bakan Albayrak, sözlerinin devamında, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak çok büyük bir devletiz, çok büyük ve güçlü bir milletiz. Tarihinin her döneminde olduğu gibi bugünleri de Allah’ın izniyle dayanışma ve kenetlenmeyle geride bırakacağız.”dedi.

Göreve geldikleri günden bu yana ekonomide karşı karşıya oldukları tüm güçlükleri aşma noktasında kapsamlı politika ve tedbirleri devreye aldıklarını ifade ederek, “İlk hedefimiz, piyasaların normalleşmesinin ötesinde ekonomide istikrarın sağlanması oldu. Ve nihai amacımız da ekonomiye bütüncül bir dönüşüm hamlesiyle bir yandan kırılganlıklarımızı azaltmak diğer yandan da toplumumuzun refah düzeyi ve seviyesini artırarak Türkiye’nin uluslararası rekabet gücünü daha da yukarıya taşımak oldu. Bugüne kadar uygulamaya aldığımız tüm politika ve tedbirlerin yanında, adım adım hayata geçirmekte olduğumu reformlar ekonomik göstergelere artık çok güçlü bir şekilde yansımaya başladı. Bu sayede ekonomide güvenin tesis edilmesiyle birlikte çok açık bir iyileşmeyi elhamdülillah her geçen gün daha iyi noktaya taşıyoruz.”dedi.

2020 yılına çok daha iyimser, çok daha pozitif, bir iklimde girildiğini belirten Bakan Albayrak, “2019 yılını geride bırakırken Türkiye tekrardan güçlü büyüme trendine odaklanmaya başladı. Alınan tedbirlerin meyve vermeye başladığı, hem ekonomiye duyulan güvenin iyileşmesiyle birlikte hem de ekonomideki çarkların daha da artık hızlanmasıyla birlikte çok daha pozitif bir iklime girmeye başladık.” dedi.

2020 yılında da enflasyonla mücadele noktasında çok kararlı duruşlarının devam edeceğini kaydeden Bakan Berat Albayrak, “Çünkü enflasyonla mücadele, faizle mücadele iş dünyası açısından maliyetlerin ve faizlerin düşmesiyle birlikte, yatırım iklimi, istihdam iklimi, ekonomik algı ve özgüven iklimi daha da ileriye gider. Bu da yatırım ikliminin ötesinde Türkiye’nin bölgesel etkinliğini çok daha farklı ortaya koyacaktır. Enflasyonla mücadele noktasında özellikle gıda fiyatlarındaki oynaklığın önüne geçmek için birçok politikaları devreye alma sürecini başlattık. Tarımın desteklenmesi ve gıda enflasyonu ile mücadele kapsamında hem girdi finansmanı hem de üretilen ürünün pazarlanmasını planladığımız uçtan uca bir sistem planlıyoruz. Bununla ilgili tüm gıda sektöründeki özellikle tarım ürünlerinin üretilmesinden sonra son halka olan tüketiciye ulaşmasında aradaki oyunculara sesleniyorum. Ziraat Bankamızın merkezinde yer alacağı bu sistemle çok yakında çiftçilerimiz tarım anlamında üreticilerimiz de çok daha yakın ve koordineli bir şekilde gıda güvenliği, maliyet ile fiyatlama anlamında çok etkin bir sürecin içerisine girecek.”dedi

Büyümede hedeflerinin katma değerli üretme, ihracata ve istihdama dayalı bir modele geçmek olduğunu söyleyen Bakan Albayrak, “Değişim toplantılarının hedefi bu. Tüm bürokrasi burada. Bu değişim neymiş onu anlatacağız” dedi.

Türkiye’nin artık değişmek zorunda olduğunu belirten Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Bu bir ihtiyaç, bu siyasi bir beklenti değil. Başka bir yüzyılda başka bir dünyayla karşı karşıyayız.”diye konuştu.

Ekonomide arzu edilen değişimin başladığını ifade eden Bakan Berat Albayrak, “Türkiye büyüyor, büyüyecek. Tüm bu göstergeler ekonomide arzu ettiğimiz değişimin başladığını ortaya koyuyor. Önümüzde tabi ki zorluklar olacak, karşılaşacağız. Bugüne kadar edindiğimiz tüm tecrübelerle, ülkemiz adına daha da güçlü refleks gösterebilmek, bu zorluklardan daha da güçlenerek çıkabildiğimizi göstereceğiz. Artık çok daha büyük hedeflere talibiz. 2020 yılı büyük ve doğrudan yatırım açısından çok önemli bir yıl olacak. Türkiye, büyük ve güçlü Türkiye ideali için hedefine emin adımlarla yol alırken, bizler de her zamankinden daha da fazla çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Basına kapalı olarak devam eden toplantıda Bakan Berat Albayrak, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih iş insanlarının sorularını cevapladılar.

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, toplantının ardından Osmaniye Belediyesi ile Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanlığını ziyaret etti.

The post Berat Albayrak, Osmaniye İş Dünyası ile buluştu appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.