Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Bir Gün Değil Her Gün Çanakkale


Osmaniye Valiliği öncülüğünde Osmaniye Belediyesi’nin organizasyonunda düzenlenen Osmaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında Çanakkale Savaş Malzemeleri Gezici Sergisi, Cebelibereket Kültür Merkezinde açıldı.

Açılışa Vali Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, çok sayıda vatandaş ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan açılış töreninin devamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Alan Kılavuzu Ali Murat Kalegil Sergi hakkında bilgi verdi. Kalegil, Çanakkale Savaş Malzemeleri Gezici Sergisi ile 2009 yılından beri bütün Türkiye’yi il il ilçe ilçe gezip, Çanakkale’ye gelemeyen, orayı ziyaret edemeyen başta öğrenciler olmak üzere tüm halkımıza Çanakkale ruhunu anlatmaya ve aktarmaya gayret gösterdiklerini ifade ederek, “2017 yılında sonra da “Bir Gün Değil Her Gün Çanakkale” Projesi kapsamında ücretsiz olarak sergimizi, il ve ilçeler bazında gezdirmeye devam ediyoruz. “diye konuştu.

Açılışta konuşan Belediye Başkanı Kadir Kara ise “Osmaniye’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. sene-i devriyesi etkinliklerini Sayın
Valimizin önderliğinde, Belediyemiz, tüm ilgili kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte ortak bir şuur ve bilinçle kutlamaya inşallah bu sene de gayret göstereceğiz. Bugünkü etkinliğimiz Çanakkale Sergisi; Türk’ün yedi düvele gücünü, iradesini, inancını, imanını göstermiş olduğu bu mücadelenin bu güne yansıyan bölümlerini sizlere göstererek etkinliklerimizi başlatmış oluyoruz. Bu vesile ile 1071’den bugüne kadar bu zor coğrafyanın vatan olması uğruna kanlarını bu toprağa dökmüş olan bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Şu anda hala bu vatan için canlarını ortaya koyan tüm güvenlik güçlerimizi Cenab-ı Allah’a emanet ediyoruz.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Çanakkale Savaş Malzemeleri Gezici Sergisi’nin açılışı Vali Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkanı Kadir Kara ve protokol mensupları tarafından yapıldı. Açılışı “hayırlı olsun” dileğiyle yapan Vali Coşkun, başta öğrenciler olmak üzere tüm Osmaniyelileri sergiyi ziyaret etmeye davet etti.

Açılışın ardından Vali Coşkun ve protokol mensupları sergiyi gezerek, sergide yer alan savaş malzemeleri hakkında, Alan Kılavuzu Ali Murat Kalegil’den bilgi aldılar.

Çanakkale Savaş Malzemeleri Gezici Sergisi 10 Ocak Cuma gününe kadar 09.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaretçilerine açık olacak.

The post Bir Gün Değil Her Gün Çanakkale appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.