Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Birlik Vakfı: Milletimiz, “Ayasofya’da ibadet” kararı bekliyor


Birlik Vakfı Osmaniye Şube Başkanı Hamit Coşkun, ezanı aslına iade eden devletimiz, artık Ayasofya Camisi’ni de ibadete açmalıdır dedi.

Tarihi Ayasofya Camisi, alınan bir kararla, 24.11.1934 tarihinde, Bizans ve Osmanlı eserlerinin sergileneceği müzeye dönüştürüldüğünü hatırlatan Coşkun, millete rağmen 86 yıl önce alınan bu kararın millet tarafından hiçbir şekilde kabul görmediğini belirtti.

Ayasofya’nın bir peygamber müjdesi olduğunu belirten Hamit Coşkun, “Ayasofya, fetih hakkı, fethin sembolü ve fetih camisidir. Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu millete emanet ettiği, bir İslam mülkü ve vasiyetidir. Ayasofya, 1453’ten 1934’e kadar İstanbul’umuzun, ulu ve baş camisidir. Ayasofya, Anadolu topraklarının İslamlaşmasının bir sonucu olarak cami olmuştur. İnancımızın ve zaferimizin sembolü olan Ayasofya Camisi’nin müze olarak kalması, fetih ruhunu söndürmek, çağ açıp, çağ kapatan zaferimizi toplumsal hafızadan silmektir.” diye konuştu.

İstanbul’un işgal yılların da bile cami olarak kalan Ayasofya’nın, milli mücadeleyi kazanan bir millete kapatılmış olmasının bağımsızlığa gölge düşürdüğünü ifade eden Coşkun, “Ayasofya, Çanakkale’dir, Büyük Taarruz ’dur. Ayasofya, Millet olmanın ve millet olarak kalmanın teminatıdır. Küresel güçlerin, Siyonizm’in ve diğerlerinin bu topraklar üzerinde bir hesaplarının olduğunu artık biliyoruz. İslam alemine, tekrar bir Endülüs travması yaşatmak isteyenlere, Ayasofya Camisi ibadete açılarak cevap verilmelidir. Artık Ayasofya, tek din, tek millet, tek vatan, tek devlet ve ümmeti temsil eden bir cami haline getirilmelidir.” dedi.

Ayasofya Camisi’nin her daim milletin gündeminde olduğuna işaret eden Coşkun, “Bu millet, İhtilallerden ve baskılardan kurtulduktan sonra, seçtiği kişilerden ilk olarak Ayasofya’nın ibadete açılmasını istemiştir. Bugün de yarın da bu talepten asla vazgeçilmeyecektir. Cumhurbaşkanımızın, Ayasofya’nın ibadete açılması yönünde yapmış olduğu açıklamalar, milletimizde büyük bir sevinç meydana getirmiştir. Cumhurbaşkanımızı takdir ve tebrik ediyoruz. Ayasofya’nın ibadete açılması siyasi bir tercih değil, hukuki bir zorunluluktur. O günlerde karar alıcılar, Ayasofya’nın müze kararını, hukuku zorlayarak almışlardır. Neden böyle bir kararın alındığı artık tarihçilerin ilgi alanına girmiştir. Ancak bugün ülkemiz, devlet- millet bütünlüğü için de bölgesinde daha güçlü, dünyada da daha saygın hale gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

Birlik Vakfı Şube ve Temsilciliklerinin Ayasofya Camisi’nin, ibadete açılma çalışmalarını desteklediğini belirten Hamit Coşkun, “Milletimizin de bütün kuruluşlarımızın da arzusu budur. Bu hayırlı kararında, Cumhurbaşkanımızın arkasında olduğumuzu, kamuoyuna saygıyla arz ederiz.” dedi.

The post Birlik Vakfı: Milletimiz, “Ayasofya’da ibadet” kararı bekliyor appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.