Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Bütün Yönleriyle Osmaniye Tarihi

[ad_1]

Osmaniyeli şair ve yazar Halil Kuru, ‘’Bütün Yönleriyle Osmaniye Tarihi’’ adlı kitabını okurlarıyla buluşturdu.

Akdeniz Ofset Tesislerinde bin adet basılan kitabın önsözünü geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Avukat Selahattin Arpacı yazdı.

Editörlüğünü Mustafa Kemal Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Haşimi’nin yaptığı kitabın kapak tasarımı ise Ali Cihangir’e ait.

Osmaniye’nin Kurtuluş Savaşına katılmış gazilerin anılarını dinleyen yazar ilk olarak “Kurtuluş Savaşında Osmaniye ve Çevresi”, daha sonra da “Çukurovada Türk-Oğuz Boyları” isimli kitabını yayınladı.

Bu anlamada araştırmalarına devam eden şair ve yazar Halil Kuru, son olarak da “Bütün Yönleriyle Osmaniye Tarihi” isimli eseri okurlarıyla buluşturdu.

Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti’ni (CGC) ziyaret eden şair yazar Halil Kuru, başkan Ali Cihangir’e imzaladığı yeni kitabını hediye etti.

CGC Başkanı Cihangir, yazar Kuru’yu tebrik ederek bu tür tarihe ışık tutacak yayınlara destek olunmasının öneminden bahsetti.

Çanakkale gazisi olan dedesinin anlattığı savaş anılarından sonra küçük yaşta tarihe merak saran yazar Halil Kuru, “Dedelerim Çanakkale gazisi idi. İki kardeş Gelibolu’da aynı bölükte askerlik yapmışlar. Annemin babasını tanıma şansım olmadı. Babamın babası 1948 yılında öldü. Ben altı yaşında idim. Dedem ben Çanakkale’de deyip Çanakkale’den bahsetmeye başladığında ben hemen yatağa girer dedem anlatır ben ağlardım. Bende tarih aşkı ve milli duygular o zamanlar başladı. Yıllarca araştırmalar yaptım. Osmaniye’nin Osmanlı arşivlerinde yer alan belgelerine ulaşarak Osmaniye’nin tarihini yazıya aktardım. Bu kitabımın çıkmasında bana maddi manevi katkı sağlayan başta değerli dostum rahmetli Selahattin Arpacı’ya, Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Haşimi‘ye, Akdeniz Ofset’in sahibi Lütfi Taner Deniz’e ve tüm dostlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

1942 yılında Osmaniye’de doğan şair-yazar Halil Kuru, Güneysu İlkokulundan sonra askerlik esnasında Ortaokul ve Liseyi dışarıdan bitirdi. 1970 yılında Ankara Erkek Teknik Öğretmen Okulu’na girdi. Ancak yarıda bırakmak zorunda kaldı. Çıraklık, kalfalık ve ustalık silsilesini takip eden marangozluk mesleğini uzun yıllar devam ettirdi. İstanbul’da Saray Camii gibi tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarında bulundu.

The post Bütün Yönleriyle Osmaniye Tarihi appeared first on Radyo 80.

[ad_2]

Leave A Reply

Your email address will not be published.