Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Çocuk hastaya aynı anda 3 kapalı ameliyat birden

Acil şartlarda kanamalı hastaya hem sağ akciğerinden hem sol akciğerinden kapalı yöntemle (kameralı yöntem, Vats, Videotorakoskopik akciğer ameliyatı) yapılan bu ameliyat bilindiği kadarıyla Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor.

Delici-kesici alet yaralanması sonrası Osmaniye Devlet Hastanesi‘ne getirilen 17 yaşındaki E.İ.E adlı hastaya acil şartlarda aynı anda üç ameliyat birden yapıldı.

Türkiye de ender uygulanan ve 3 hekimin aynı dakikalarda yaptığı kapalı operasyonlarla hasta başarılı şekilde hayata tutundu.

Hem sağ akciğerinden hem sol akciğerinden hem de sol omuz bölgesindeki damarından bıçaklanan aşırı kan kaybeden hasta üç kliniğin aynı anda yaptığı ameliyatlarla tedavi edildi.

Göğüs cerrahisi uzmanı Op. Dr. Ebubekir Aksu kapalı yöntem dediğimiz kameralı yöntemle sağ akciğerini ameliyat ederken, Çocuk Cerrahi uzmanı Op. Dr. Sırma Tilev sol akciğerini ameliyat etti.

Aynı anda Kalp Damar Cerrahi uzmanı Op. Dr. Cem Lale sol omuz bölgesindeki damarı onardı. Bu üç ameliyat yapılmamış olsaydı hastanın hayatını kaybetme riski çok yüksekti.

Uzm. Dr.Volkan Eroğlu hastayı özel bir yöntemle uyuttuktan sonra bir hekim sağ akciğerini, bir hekim sol akciğerini ameliyat ederken diğer bir hekim omuz bölgesindeki damarı onardı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.