Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Çukurova’nın ilk arpa hasadı Osmaniye’de gerçekleşti


Osmaniye merkeze bağlı Kesmeburun köyünde 2020 yılının ilk arpa hasadı gerçekleşti.

Ceyhan ırmağı yatağına yakın 12 dekar arazide altı sıralı kristal çeşidi sertifikalı arpa eken çiftçi Ramiz Poyraz, yaptığı emeğin karşılığını almanın zamanının geldiğini belirtti. Poyraz,  tarlaya 25 kg sertifikalı arpa tohumluğunu mibzerle ektiğini, hasat edilen üründen 500 kg verim aldığını ve arpa satış fiyatının şuan 1,4 TL olduğunu söyledi. Çiftçi, ürünü kaldırır kaldırmaz hemen hazırlık yaparak 2. ürün yerfıstığı ekeceğini belirtti.

İlk arpa hasadına Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürü Recep Bulut,  Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz Köse Mehmet Poyrazoğlu, Koordinasyon ve Tarımsa Veriler Şube Müdürümüz Hayri Uyduran ve teknik personeller katılım sağladı.

İl Müdürü Recep Bulut, “Altı aylık bir emeğin sonucunda arpa ve buğdayda hasat günleri gelmiştir. İklimin olumsuz etkileri, yabacı ot hastalık ve zararlılarla mücadele edilerek yoğun emeklerle yetiştirilen ve stratejik öneme sahip olan arpa ve buğday hasatında iyi bir verim beklenmektedir. Beklentimiz dekara 500- 600 kg’dır. İlimizde bu yıl 39.205 dekar arpa ve 436.664 dekar buğday ekim alanı bulunmaktadır.” dedi.

Çiftçilere bereketli bir üretim yılı dileyen Bulut, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 günlerinde tarımsal üretime durmadan, dinlenmeden devam eden tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutladı.

The post Çukurova’nın ilk arpa hasadı Osmaniye’de gerçekleşti appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.