Osmaniye'nin Yeni Ekranı

DSİ, son 20 yılda Osmaniye’ye 1 Milyar 25 Milyon TL değerinde 70 tesis inşa etti

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla Ülkemizin dört bir yanında milletimizin refah düzeyini artıran yatırımları hayata geçiriyor.

Değeri her geçen gün artan “su” DSİ eliyle başta sağlıklı içmesuyu olmak üzere, tarım, enerji, hizmet ve çevre gibi farklı sektörlerde değerlendiriliyor. “Su’da Sıfır İsraf” hedefiyle çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına da imkân sağlıyor.

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son yıllarda DSİ marifetiyle hizmete açılan tesislerin yanı sıra plan ve proje aşamasındaki yatırımlar hakkında da açıklamalarda bulundu; “1954 yılından bugüne, Ülkemizin kalkınması için inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu; başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere, hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede değerlendiren DSİ, son 20 yılda toplam 477 milyar liralık yatırım yaparak 9.585 tesisi hizmete açmış ve aziz milletimizin gönlünde yer edinmiştir.” dedi.

DSİ Son 20 Yılda 716 Baraj İnşa Etti

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Son 20 yılda yaklaşık 477 Milyar Liralık yatırım yaptık. Bu kapsamda son 20 yılda; 716 baraj, 481 gölet ve bent, 101 yeraltı depolama tesisi, 1.633 sulama tesisi, 318 toplulaştırma projesi, 326 içme suyu ve atıksu tesisi, 615 HES ve 5.395 taşkın koruma tesisi olmak üzere toplam 9.585 adet tesisi hizmete aldık.” İfadelerini kullandı.

Osmaniyeliler İçin Hizmet Etmekten Geri Durmadık, 116 Bin 190 Dekar Araziyi Suyla Buluşturduk

Osmaniye’ye yapmış oldukları DSİ yatırımlarının ayrıntılarına da değinen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 20 yılda Osmaniye’de inşa edilen 12 adet sulama tesisi ile 116 Bin 190 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık. “Cebelibereket” olarak da anılan bu bereketli toprakları suyla buluşturduk.” dedi.

Anadolu’nun Kadim Şehri Osmaniye’yi Su Yapıları İle İhya Etmek İstiyoruz

İklimi, akarsuları, ormanları ve bereketli topraklarıyla tarihin her döneminde cazibe merkezi olmuş Anadolu’nun kadim şehri Osmaniye, ülke tarımının da en önemli şehirleri arasında yer alıyor. Bu bereketli topraklarda yaşayan vatandaşlarımızın refah düzeyinin artması için son 20 yılda; 70 adet Tesis ile 1 Milyar 025 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Osmaniye’yi su yapıları ile ihya etmek için son 20 yılda 2 baraj ve 2 gölet inşa ettik ve böylece 108 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık.” dedi.

1 Baraj ve 1 Gölette İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor 

Osmaniyeli çiftçilerin kendilerine sunulan sulama imkânlarını büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Osmaniye’nin su kaynaklarını değerlendirmek için yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 1 baraj ve 1 göletin yapım çalışmaları devam ediyor. Bu baraj ve göletlerin de tamamlanması ile 146 bin 650 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz.

Osmaniye’ye Menba Kalitesinde İçmesuyu 

Diğer taraftan tamamladığımız içmesuyu tesisleri ile yaklaşık yıllık 10.000 m³ içmesuyu temin ediyoruz.

Taşkın Riskini Azaltıyor, Vatandaşlarımızın Can ve Mal Emniyetini Güvence Altına Alıyoruz

Ayrıca; Osmaniye’de taşkın riskini azaltmak için son 20 yılda tamamlanan 40 adet taşkın koruma tesisi ile Osmaniye şehir merkezi, 76 yerleşim yeri ve 32 bin 910 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 3 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini güvence altına alıyoruz.” dedi.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Yatırımlarımız İle Toprağımız Daha Kıymetli

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Osmaniye’de 3 adet iş tamamlanarak toplam 317 bin 902 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Osmaniye’de 113 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.

Suyun Enerjisini Osmaniyelilerin Hizmetine Sunuyoruz

Osmaniye’de son 20 yılda 11 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisinin işletmeye alınmasıyla yıllık 488 GWh enerji üretiminin sağlandığını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Kurulu gücü 151 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 670 Milyon TL katkı sunuyoruz.

31 Aralık 2022 tarihi itibariyle yaklaşık 200 000 hanenin enerji ihtiyacını Osmaniye’de kurulu olan HES’lerle karşılıyoruz. Şuan planlama ve projelendirme safhasında olan 11 adet HES ile de suyun gücünü enerjiye dönüştürecek ve Ülkemizin enerjisine enerji katacak olmaktan heyecan duyuyoruz.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Osmaniyeliler için üretmeye ve Osmaniye’yi su yapıları ile ihya etmeye devam edeceğiz.” dedi. 
 

Leave A Reply

Your email address will not be published.