Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Güçlü ekonomi, güçlü esnaf ve sanatkarla mümkündür


Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan,Osmaniye’de esnaf ve sanatkarları ziyaret etti.

Erkan, kentte esnaf ve sanatkar temsilcileriyle yaptığı toplantıda, güçlü ekonomi ve güçlü Türkiye’nin esnaf ve sanatkarlarla mümkün olduğunu söyledi.

Esnaf ve sanatkarın özünün Ahilik olduğunu ifade eden Erkan, “Bu millet ahi bir millettir. Ticaret Bakanlığı olarak biz de, kazancınız küçülmesin, büyüsün diye elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz” dedi.

Türkiye’nin son yıllarda çeşitli engellemelerle, oyunlarla karşılaştığını, zor dönemleri başarıyla atlattığını ifade eden Erkan “Önemli olan birlik ve beraberliğimizi korumak ve bunu her zamankinden fazla çalışarak daha güçlü hale getirmektir. Her birimiz üzerimize düşüne görevi, işimizi en iyi şekilde yapmalıyız ve birliğimizden dirliğimizden taviz vermemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Necmettin Erkan konuşmasının devamında Ticaret Bakanlığı’nın esnaf ve sanatkarlar için yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Esnafa kullandırılan kredilerde yıllar içinde artış olduğunu ve geri ödemelerde esnafın durumu dikkate alınarak kolaylık sağlandığı ifade eden Erkan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz Ekim ayında hem komisyon oranları hem de geri ödeme sürelerinin yeniden esnaf lehine düzenlendi. Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sisteminde (ESBİS) yapılan iyileştirmeler yapıldı. Bu yeni sistemle ilgili Birlik Genel Sekreterlerine ve Sicil Memurlarına eğitim toplantıları düzenlendi. 2020 yılında sistemin devreye girmesiyle oda kayıtlarından muhasebe sistemine birtakım yenilikler olacak bu yeniliklerin hem iş ve işlemleri kayıt altına alacağını hem de esnafın halihazırda uzun süren bazı işlemlerinde süreyi kısaltacaktır. Esnaf ve Sanatkarlar Özelinde Sektör Analizleri Projesi tamamlandı.“

Erkan, büyük market zincirleri karşı esnafın rekabet gücünü korumak amacıyla Tedarik ve Dağıtım Kooperatifi çalışmalarının sürdüğünü, Kooperatifçilik alanında da yeni bir takım projelere başlandığını sözlerine ekledi.

The post Güçlü ekonomi, güçlü esnaf ve sanatkarla mümkündür appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.