Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Her yıl Türkiye’de 100 bin, dünyada 8 milyon insan sigaradan ölüyor


Yeşilay Osmaniye Şube Başkanı İrfan Tufan, “9 Şubat Sigara Bırakma Günü’nde vereceğiniz bir kararla aldığınız her nefes sağlık olsun” dedi.

Dünya genelinde her yıl 8 milyon insanın sigaraya bağlı nedenlerden hayatını kaybettiğine dikkat çeken Tufan, sigaranın hem kişiye hem çevresine verdiği zararlara dikkatleri çeken Yeşilay Osmaniye Şube Başkanı İrfan Tufan; sigara bağımlıları için 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nün bir dönüm noktası olabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu açıkladığını hatırlatan Tufan, “Sigara kullanımı, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere; bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıklarına, KOAH hastalığı gibi birçok hastalığa da neden olmaktadır. Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigaradan dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkilenimden doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık.” dedi.

Sigaradan kurtulmanın mümkün olduğunu dile getiren İrfan Tufan, “Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü bu anlamda bırakmak isteyenler için bir fırsat.Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet rica ediyoruz. Kullananların bırakmasını, kullanmayanların da daha bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz” dedi.

Sigarayı Bırak Hayatı Bırakma

Sigarayı bırakmak isteyenlere özel programların hazırlandığı ‘bırakabilirsin.org’ sigarayı bırakmada yardım etmeyi amaçlıyor.  Web sitesindeki bilgiler ile profesyonel destek, sigara içmeyen biri olma yolunda, hem kısa hem de uzun vadeli ihtiyaçlar karşılayabiliyor.

The post Her yıl Türkiye’de 100 bin, dünyada 8 milyon insan sigaradan ölüyor appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.