Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Hisarcıklıoğlu: Milli gelir üretimi en çok artan ikinci şehir Osmaniye


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası ile Osmaniye Ticaret Borsası’nın birlikte düzenlediği istişare toplantısına katıldı.

Kentin Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu Çukurova’ya bağlayan kavşak noktada bulunduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Osmaniye, limana, havalimanına ve çevredeki büyük şehirlere yakın olduğundan, geleceğin ticaret üssü olma potansiyeline sahip” dedi.​

OSB’nin şimdiden tamamen dolduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Artık OSB’yi daha da büyütmek için çalışılıyor. Öte yandan Osmaniye’yi bölgenin lojistik merkezi haline getirecek önemli adımlar atılıyor. Osmaniye OSB’yi Erzin Limanı’na bağlayan bağlantı yolu tamamlandı. Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren hattı çok önemli bir yatırım burası için. Osmaniye, tüm bu yatırımları fazlasıyla hak ediyor” ifadesini kullandı.

Osmaniye İli Oda-Borsa İstişare Toplantısı TOBB Başkanı M. Rİfat Hisarcıklıoğlu, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Aksoy ile Osmaniye Ticaret Borsası Başkanı Sait Çenet ile çevre il ve ilçelerden gelen çok sayıda oda borsa başkanının katılımıyla Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı.

Milli gelir üretimi en çok artan ikinci şehir

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Osmaniye’nin Türkiye’nin zenginleşmesi için durmadan, yorulmadan çalışan bir şehir olduğuna işaret ederken, “Bakın son 10 yılda il bazında Türkiye’de milli gelir üretimi en çok yükselen 2. şehir Osmaniye oldu. Türkiye’nin son 1 yılda ihracatı yüzde 2 arttı. Ama Osmaniye ihracatını bunun 12 misli yani yüzde 24 artırdı. Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu içinde, 10 sene önce Osmaniye’den kimse yoktu. Şimdi 5 şirketimiz var” diye konuştu.

Osmaniye ekonomisinin gelişmesi ve kalkınması için çalışan Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası’na; başkanlarına, yönetim ve meclis üyelerine, tüm çalışanlarına teşekkür eden Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Osmaniye TSO akredite Oda. Yani üyesine 5 yıldızlı hizmet sunuyor. Türkiye’de üretilen yer fıstığının % 35’ini, işlenen yer fıstığının ise % 90’ını Osmaniye yapıyor. Osmaniye TB de, yer fıstığını coğrafi işaretli ürün olarak tescil ettirdi, yerel değerlerimize sahip çıktı. Şimdi sıra AB tescilinde. Devrim kardeşimle TOBB Ar-Ge ve İnovasyon Kurulu’nda, Sait kardeşimle de Ticaret Borsaları Konseyi’nde birlikte çalışıyoruz. Ankara’da Osmaniye’yi en iyi şekilde temsil ediyorlar. Bu vesileyle geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Osmaniye TSO Başkan Yardımcımız Hasan Ersoy’u da rahmetle anıyorum.”

Oda ve Borsa Başkanları

Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Aksoy ise konuşmasında Teşvik Yasası ile Osmaniye’de yatırımların hız kazandığını ve ihracatın arttığını kaydetti. Aksoy, “Ancak sanayi bölgemizdeki doluluk oranı tavan yaptı. O yüzden OSB’nin genişletilmesi zorunludur. İlimizin en önemli sorunlarından birisi olan Suriyeli göçmenler konusunda da çözüm aranmaktadır” diye konuştu.

Osmaniye Ticaret Borsası Başkanı Sait Çenet de ekonomik krizden söz ederken, üretimi artıracak çalışmalara ihtiyaç olduğunu ifade etti. Yer fıstığının bir an önce destekleme kapsamına alınması gerektiğinin altını çizen Çenet, tarım ürünlerinde girdilerin düşürülerek üretime hız verildiğini anlattı.

 

The post Hisarcıklıoğlu: Milli gelir üretimi en çok artan ikinci şehir Osmaniye appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.