Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Hocalı Katliamı Şehitleri Osmaniye’de anıldı

Programa Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda konuk katıldı.

Hocalı Katliamı şehitleri için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törenin devamında Ahmet Tutuk tarafından Kur’an-ı Kerim okundu.

Törenin açılış konuşmasını yapan Türk Ocakları Osmaniye Şubesi Başkanı Mehmet Çetinkaya yaptığı konuşmada, “Bir kere daha Hocalı’da katledilen 613 Müslüman Türk’ü rahmetle yad ediyoruz. O kadınlar, o çocuklar, o bebeler, hiç suçsuz masum insanlar bu uğurda can verdiler. Savunmasızdılar. Bugün hala vatanlarına dönemeyenler var. O acıyı yaşayanlar, hissedenler var. O acımızı bir daha yaşamamak için bugünlerden itibaren güzel günler için gayret içinde olacağımızı buradan ifade ediyoruz. Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun.”dedi.

Programda konuşan Avukat Çiğdem Karaboran Kendirci ise yaptığı konuşmada, “Osmaniye ili ve çevresinin tek Azerbeycan köyü olan Selimiye’ye diğer adıyla Papak’a hoş geldiniz. Bu topraklarda doğmuş büyümüş bir babanın evladı olarak şu anki duygularım tarifsiz. Azerbeycan gönlümüzde hep bir sevda, hep bir hasret, hep boğazımızda bir düğüm.”dedi. Avukat Çiğdem Karaboran Kendirci sözlerinin devamında, “26 yıllık dinmeyen yaramız zaferle müjdelendi. Karabağ’da vatan türküleri okundu. Artık topraklarımız azad olmuştu. Bu 26 yıllık yaranın başkahramanları Hocalı Şehitleri bu zafer size armağan olsun. Karabağ’da vatan türküleri okunuyor. Kanlarınızla suladığınız topraklarımız azad oldu, ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun.” dedi.

Programda Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Aybala Karaboran Tazeoğlu, “Bugün burada Hocalı’da yaşanan zulmü anmak, tüm dünyaya duyurmak, 2020 Azerbaycan Ermenistan savaşının zaferini tüm şehitlerimize armağan etmek için toplandık.”dedi. Sözlerinin devamında Hocalı katliamını anlatan Tazeoğlu, sözlerinin sonunda, “Daha önce Hocalı’da 7000 kişi yaşamaktaydı. Bu savunmasız durumdaki Hocalı halkı 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. 487 kişi ağır yaralandı. 1275 kişi esir alındı. 150 kişiden hala haber alınamıyor. Bu bir vahşet, bir katliam ve bunun bir soykırım olduğunu tüm dünyaya haykırmamız gerekiyor.”dedi.

Daha sonra konuşan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç, bir daha bu tür katliamların yaşanmamasını temenni ederek,  bu toplantıların kin tutmak için değil farkındalık ve geçmişten ders çıkarılması amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Programda konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz ise “Böyle anlamlı bir programda sizlerle beraber olmaktan son derece mutluyum. Bu programı düzenleyen, emeği geçen arkadaşlarımızı kutluyorum. Sizler bizim özbeöz kardeşimizsiniz. Azerbaycan’a dokunan el bize dokunmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Azerbaycan’la gerçek kardeş gerçek dosttur. Hiç bir zaman bu kopmadı, kopmayacak.    “dedi. Vali Yılmaz sözlerinin devamında “Azerbaycan’da olanlar bizim yüreğimizi yakar. Ermeniler Azerbaycan’da da katliam yaptı, Anadolu’da da katliam yaptı, Osmaniye’mizde de Çukurova’mızda da yaptı. Yaptıkları mezalim asla unutulmamalıdır. Unutmayacağız, unutursak yok oluruz. Unutursak tekrar yaşarız. Güçlü olacağız, birlikte olacağız. Daima kardeşliğimizi kuvvetli tutacağız. Bir olduğumuz zaman Allah’ın izniyle kimse bizi yenemez, yenemeyecek.”diye konuştu. Milli mücadele yıllarından da söz eden Vali Yılmaz, “Dünyanın en modern silahlarını donanmış, en gelişmiş ülkeleri dört bucaktan geldiğinde, Türk’e kefen biçtiğinde o kefeni yırtıp attık, Türkiye Cumhuriyetini kurduk. Hamdolsun bugün daha güçlüyüz. Bugün geleceğe daha güvenle bakıyoruz. Gelecek asırlar Türk’ün asrı olacaktır, buna yürekten inanıyoruz. Bunun için de çok çalışacağız, iyi yetişeceğiz, tarihimizi çok iyi öğreneceğiz. Bayrağımıza, vatanımıza, değerlerimize, milletimize, dinimize sahip çıkacağız. Bu ülküler uğruna çocuklarımızı iyi yetiştireceğiz. O zaman çok daha güçlü olacağız, şanlı atalarımıza yakışır evlatlar, torunlar olacağız. Dünyaya hükmetmiş mührünü vurmuş büyük bir medeniyetin, bir milletin çocuklarıyız. Onlara layık olmak hepimizin boynunun borcudur.”dedi. Vali Yılmaz, sözlerinin son bölümünde, “26 Şubat 1992’de can kardeşlerimizi, 613 kardeşimizi kadın, çocuk, yaşlı demeden katlettiler. Ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun. Biliyoruz ki onlar şehittirler. Onların acısını asla unutmadık, unutmayacağız.” dedi.

Program sonunda Selimiye Köyü sakinlerinden Kenan Kara, Vali Dr. Erdinç Yılmaz’a çiçek takdim etti.

Comments are closed.