Osmaniye'nin Yeni Ekranı

İŞKUR, Osmaniye’de geçen yıl 7 bin 325 kişiyi işe yerleştirdi


Osmaniye İşkur İl Müdürü Ahmet Altunkaynak, “İstihdam Seferberliği” çalışmaları kapsamında geçen yıl 7 bin 325 kişiye iş imkanı sağlandığını belirtti.

Altunkaynak, yaptığı açıklamada, İş ve Meslek Danışmanlığı, İş Kulübü hizmetleri, İşsizlik Sigortası Ödeneği, Kısa Çalışma Ödeneği, Ücret Garanti Fonu Ödemeleri, Meslek Edindirme Kursları ve Çalışma İlişkileri hizmeti verildiğini kaydetti.

Engelli istihdamının artırılmasına yönelik çalışma yürütüldüğü ifade eden Altunkaynak, “Elli ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerinde, engelli işçi istihdamının sağlanması için belirlenen gün ve saatte İşveren ve İŞKUR birlikteliğinde mülakatlar yapılmaktadır. 2019 yılında toplam 148 engelli vatandaşımız istihdam edilmiştir. İşgücü Yetiştirme Kursları kapsamında 1133 adet Kurs ve Programa; 4656 erkek ve 4437 bayan olmak üzere toplamda 9093 kişi katılarak sertifika ve belgelerini almışlardır. Girişimcilik eğitimi kapsamında düzenlenen 26 programa 438 kursiyer katılarak Girişimcilik sertifikalarını almışlardır. Bunlardan bir kısmı aldıkları belgeler ile işyeri açarak hem iş sahibi oldular hem de istihdama katkı sağladılar. Bu yıl ilk defa düzenlediğimiz Sosyal Çalışma Programları ile üniversite öğrencilerinin bir yandan kamu kurumlarında toplumsal faydası olan işlerde çalışmalarını, diğer yandan mesleki niteliklerini geliştirebilmelerini sağlayacak şekilde çeşitli Kamu kurumlarında kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi gibi çeşitli alanlarda olmak üzere başarılı, aktif öğrenci kaydı olan, toplamda 90 yükseköğretim öğrencisinin yaz boyunca istihdamı sağlandı. Çalışma İlişkileri Servisimiz ile İşçi ve İşveren arasındaki uyuşmazlık konularını incelemekte ve gerekli yönlendirmeleri yapmaktayız. 2019 yılında Alo 170 işçi şikayet ve istek hattı üzerinden gelen toplam 783 adet şikayet ve istek dilekçesi incelenerek gerekli işlemler yapılmıştır”

Altunkaynak, işsizlik sigortası ödeneği kapsamında başvuranlardan 4 bin 165 kişiye en az 6 ay süreyle çalışmadıkları süre için İşsizlik Ödeneği bağlandığını belirtti.

Altunkaynak, “18 işverenimiz Kısa Çalışma Ödeneğine başvuru yapmış ve çalıştırdıkları kişi kısa çalışma ödeneğinden faydalanmıştır. Çalışan işçiye hak kazanması halinde yapılan bir diğer ödenek olan Ücret Garanti Fonu kapsamında 803 kişiye ödeme yapılmıştır. Doğum sonrası analık hali izninin bitiminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilmiş olan kişilerin çalışmadıkları süre için verilen Yarım Çalışma Ödeneğinden 40 kişi faydalanmıştır. İşsizlerin iş kapısı olarak işgücü piyasasında aktif rol oynamaya devam edeceklerini belirten İl Müdürü Altunkaynak, çalışma arkadaşlarımızın özverili ve gayretli çalışmalarıyla, Kurumumuza yönelik beklentileri büyük ölçüde karşılayarak, temel hedefimiz olan istihdama önemli katkılar sağlamayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

The post İŞKUR, Osmaniye’de geçen yıl 7 bin 325 kişiyi işe yerleştirdi appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.