Osmaniye'nin Yeni Ekranı

İstikrar olmayınca başarı gelmiyor!

2016-2017 sezonunda şampiyon olan ve 13 yıl sonra 3. Lig’e yükselmeyi başaran Osmaniyespor FK 4 yıldır bu ligde mücadele ediyor. İlk iki yıl son haftada kümede kalan Sarı yeşilli ekip, geçen yıl 1 gol averajla play-off kapısından dönerken bu yıl ligi orta sıralarda tamamladı.

Türkiye’nin en büyük 43. sanayi kuruluşunun sahibi olan Mustafa Baştuğ’un başkanı olduğu kulüp neden başarılı olamıyor?

Baştuğ’un 4 yıllık dönemine baktığımızda karşımıza istikrarsızlık çıkıyor.

Osmaniyespor FK, Mustafa Baştuğ’un döneminde 116 farklı oyuncuyu transfer etti. Aynı dönemde biri iki defa olmak üzere 8 ayrı teknik direktör görev aldı. Sarı yeşilli ekip son dört sezonda kadrosunda 134 oyuncu bulundurdu. 4 sezon kadroda yer alan tek isim memleket çocuğu Onur Kızıltaş oldu.

Her sezon sil baştan oluşan kadrolar ve sezon sonunu getirmeyen teknik ekipler. İstikrarsızlık sadece bunlarla da sınırlı kalmadı. Yönetimde de bir türlü süreklilik sağlanamadı. Kadro ve teknik ekip gibi yönetim de her sezon yeniden oluşturuldu. İlk sezonun yarısı hariç yönetim kurulunda Mustafa Baştuğ’un haricinde kimlerin olduğu kamuoyu ile paylaşılmadı.

Dönemin Valisi’nin ricası üzerine başkanlığı kabul eden Mustafa Baştuğ, kulübü maddi sorunlarından kurtarsa da beklenen başarıyı sağlayamadı.

Kurumların, partilerin ve STK’ların rica üzerine verdiği emanetçi isimlerden oluşan yönetimler etkin olamadı. Baştuğ’un yükü alınsın derken Baştuğ’a daha fazla yük olundu. Başkana verilen sözler yerine gelmeyince, Baştuğ’un yaklaşımı ve tutumunda değişiklik oluştu. Kulüp yönetimsel olarak küçülmeye giderken takım da git gide şehrin takımı olmaktan uzaklaştı. Bu şehrin adını taşıyan bu takım, yabancılaşma problemi ile karşı karşıyadır. Bunu ortadan kaldıracak olan ise Başkan Mustafa Baştuğ’dur…

Gelelim bundan sonra ne yapılması gerektiğine.

Osmaniyespor FK acilen genel kurul kararı almalıdır. Belirsizlik ortadan kaldırılmalı ve kulübü geleceğe taşıyacak isimlerden oluşan güçlü bir yönetim oluşturulmalıdır. Toplama bir anlayışla hareket edilmemeli, sporun içerisinden ve toplumda karşılığı olan, gönlünü verecek ve tam anlamıyla sahiplenecek kişiler olmasına özen ve hassasiyet gösterilmelidir.

Mustafa Başkan’ın bu kadar fedakarlığına rağmen hak etmediği şekilde yıprandığını ve yorulduğunu düşünüyorum. Buna rağmen Osmaniyespor FK’nın geleceği için devam etmesi sağlanmalıdır. Sayın Valimizin takımımıza olan ilgisi ve sahiplenmesi büyük güç ve güvencedir. Dün dünde kalmıştır, yeni şeyler söylemek lazım anlayışıyla yeni bir başarı hikayesi yazabiliriz. Yeter ki, bu imkân ve potansiyele sahip olduğumuzun bilinci ile hareket edelim ve gereklerini yerine getirelim.

Teknik Direktör Mustafa Sarıgül ve kadrodan 21 oyuncunun sözleşmeleri 31 Mayıs’ta sona eriyor. Yönetimin ardından hoca ile devam edip etmeyeceğimiz ve kadroda kalması gereken oyunların kararı hızlıca verilmelidir. Geçmiş yıllardan ders çıkarmak, bu sezonu ve geleceği planlamak için doğru kararları alarak adım adım uygulamaya geçirmeliyiz. Kulübe gelir getirecek çalışmalar, tesisleşme, kurumsallaşma ve altyapı…

Aynı nakarat mı, ezber bozmak mı?

Şükrü Tozluklu

Leave A Reply

Your email address will not be published.