Osmaniye'nin Yeni Ekranı

“Kalem İzi” tanıtıldı

OŞYAD Kültür  yayınları arasında sadece dernek üyeleri ile, hayatını kaybeden dernek üyelerini kapsayan Antoloji’nin tanıtım ve dağıtımı için, Osmaniye 7 Ocak Bedensel Engelliler Spor Kulübü Derneği önünde program düzenlendi. 

Program öncesinde konuşan OŞYAD Başkanı Mustafa Bardak,  Antoloji’nin hazırlık ve gelişme aşamalarından sözederek, 4 aylık bir çalışma sonunda kitap haline getirildiğini söyledi.

Antoloji’nin hazırlık aşaması sonrasında basılması olayında destek veren dernek üyelerinden Dr. Musa Güven’e teşekkür eden OŞYAD Başkanı Mustafa Bardak, ilk kitabı imzaladıktan sonra, Dr. Güven’e “Teşekkür” plaketi takdim etti.

Dr. Musa Güven Antoloji tanıtım programında yaptığı konuşmada, OŞYAD üyesi olmaktan gurur duyduğunu belirterek; “Bir etkinlikte  öğrendiğim bilgiye göre, derneğimizin bir antoloji çıkarma fikri bulunduğu ancak, maddi olanaklarının olmadığını öğrendim. Benim de bir katkım olsun derneğimize diyerek kitabın basılması konusunda gerekeni yapacağımı söyledim ve bugün bu sözümü de yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayım. Derneğimizi hep birlikte geliştirip yücelteceğiz, çünkü biz OŞYAD ailesi olarak kültür ve sanat hizmeti yapan insanlarız. Antolojimizin gelecek kuşaklara birer tarihsel belge olarak kalacağına inanıyor, emeği geçenleri kutluyorum”diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından “Kalem İzi” isimli Antolojinin dağıtımı yapıldıktan  sonra, bağlama eşliğinde türküler söylenerek program sona erdi.

BARDAK; “STK OLARAK ÖNEMLİ BİR ESERE İMZA ATTIK!”

OŞYAD Başkanı Mustafa Bardak, Antoloji tanıtımı sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada; Sivil Toplum Kuruluşu olarak önemli bir esere imza attıklarını  vurguladı. Dernek Başkanı Bardak, yaptığı açıklamada; “Derneğimizin ilk kurulduğu 2005 yılında Valimizle görüşerek Osmaniyeli Şair ve Yazarlarımızın   birlikte olabileceği bir Antolojisi hazırlanması önerisinde bulunduk. Dönemin Valisi Zübeyir Kemelek, Antoloji çalışmaları için bir kurul oluşturulmasını önererek,  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği ile yapılmasını sağlayarak destek verdi. Valilik tarafından verilen destek sonunda, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından; Osmaniye Şair ve Aşıkları Şiir Antolojisi” Aralık 2006 tarihli olarak 3 bin adet basımı gerçekleştirildi. Toplam 295 sayfadan oluşan bu antolojinin dışında Osmaniye’de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü veya Belediye olarak yeni bir “Şairler Antolojisi” baskısı yapılmadı.”dedi.

OŞYAD YİNE YÜREĞİNİ ORTAYA KOYDU

OŞYAD olarak, yılların ardından yeni şair ve ozanların ortaya çıkması nedeniyle maddi ve manevi olarak çalışmalar yaparak yeni bir Antoloji hazırlıklarına girdiklerini belirten Dernek Başkanı Mustafa Bardak, “Bu kez kendi olanaklarımızla  projemizi hazırlayıp tamamladık!”diye konuştu.

KÜLTÜR ADINA KALICI BİR ESER YAYINLADIK

OŞYAD Başkanı Mustafa Bardak, dernek üyelerinin tamamının yeraldığı ve kültür adına kalıcı bir eseri okurları ile buluşturmanın haklı gururunu taşıdıklarını söyledi.

Osmaniye’de kurumsal dernekçiliğin çalışmasında önemli gelişmeler katettiklerini vurgulayan dernek Başkanı Bardak, “Kalem İzi isimli Antolojimiz, Osmaniye’de Valilik ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün yayınladığı kitabın ardından ikinci bir eser olarak bilgi ve belge yönüyle aranan eser olacaktır. Bu kitapta derneğimiz üyesi 51 kişi ile birlikte, derneğimiz üyesi olarak hayatını kaybedenler ve Derneğimizin onursal üyesi, edebiyat dünyasının Nobel Edebiyat ödülüne aday gösterilen Osmaniyeli Yaşar Kemal’in de yeraldığı 9 kültür-sanat insanının; fotoğraflı öz geçmişleri ile birlikte eserlerine yer verilmiştir. 4 aylık bir çalışma neticesinde 212 sayfadan oluşan ve 1000 adet basımı yapılan ‘Kalem İzi” isimli Antoloji eserimiz, OŞYAD’ın bu kent için gelecek kuşaklara yönelik bir kültür armağanı olarak yerini alacaktır. Bu eserin yayınlanmasında en büyük katkısı bulunan Dernek üyemiz Dr. Musa Güven başta olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”dedi.

OŞYAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bardak, söz konusu Antoloji’nin yıllar içerisinde aranan eser olacağını vurgularken, edinmek isteyenlerin dernek binasına gelerek alabileceklerini de sözlerine ekledi.  
 

Leave A Reply

Your email address will not be published.