Klima bakımı yakıt tasarrufu sağlar!

Havaların ısınması, seçimin ve YKS sınavının sona ermesiyle birlikte vatandaşlar tatil için hazırlıklarını yapmaya ve yola çıkmaya başladı.
Bazı vatandaşlar ise tatil öncesi araç bakımlarını yapmak için oto tamircilerin yolunu tuttu. Araçlarıyla tatile gidecek vatandaşların araç bakımlarını yapması gerektiğini belirten oto tamir ustası Enver Otçiken, özellikle lastik, far ve klima bakımları konusunda dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Aracının bakıma getiren Ali Aysungur ise sağlıklı bir sürüş için araç bakımının zorunlu olduğunu ifade etti.
Oto klima ve soğutma sektörünün tecrübeli isimler Enver usta Klimalar yaz kış birçok araçta kullanıldığını ifade ederek Yazın arabanın içindeki sıcak havadan kurtulmak ve serinlemek, kışın ise camlarda oluşan buğulanmanın giderilmesi ve ısınmak için kullandığını söyledi.
Araçlarıyla tatile gidecek vatandaşların araç bakımlarını yapması gerektiğini belirten oto tamir ustası Enver Otçiken, özellikle lastik, far ve klima bakımları konusunda dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Vatandaşların tatile çıktığını belirten Enver Otçiken, “Tatile çıktıkları zaman yağ değişimi, hava filtresi, ve bakım onarım yapılması gerekiyor. Çünkü havalar sıcak. Araçların bakımlarının komple yapılması lazım. Araç bakımları yapılmadığı için araç yolda bırakabilir. Havalar haddinden fazla sıcak olduğu için lastik durumuna bakılması gerekiyor, yoksa yolda patlayabilir. Öncelikle aracın lastik bakımı yapılmalı. Bunların yola çıkmadan önce kontrol edilmesi lazım ve klima yazın olmazsa olmazlarından biridir. Kaza oranını düşürüyor. Havalar çok sıcak. Camı da açamıyorsun. Bunlardan dolayı klima bakımı her yıl yapılması lazım. Bunlar yapılmalı ki araçtan randıman alabilesin” dedi.

KLİMA BAKIMI NE ZAMAN YAPTIRILMALI

Klima bakımının yapılmasının önem arz ettiği kaydeden Enver Usta Araç klima bakım zamanında yapıldığı takdirde yakıt tasarrufu sağladığını kaydetti. Kliması olmayan aracın neredeyse üretilmediğinin altını çizen Enver Otçiken “Klimalar tam otomatik ve yarı otomatik olmak üzere iki şekilde üretirler. Tam otomatik olarak üretilen klimalarda araç sürücüleri klimayı çalıştırmak istedikleri zaman, klimayı aktif hale getirirler ve istedikleri dereceleri ayarlarlar. Yarı otomatik klimalarda ise klima açıldıktan sonra gereken fan ayarını sürücü kendisi yaparak klimayı kullanır. Bu yüzden araç klima bakımı, bir motorlu taşıttaki konfor odaklı konulardan biridir. Kışın üşümemek, yazın da aşırı sıcak havada terlememek için klima bakımlarını yaptırmak gerekir. Araçlara yapılmış olan periyodik bakım ne kadar önemliyse, araçlarınızın klima bakımı da o kadar öneme sahiptir. Araç klima bakımları yıllık periodik bakımlarla yapılmalıdır. Bu bakımlarda araç polen filtresi de kontrol edilir. Genellikle klima bakımı ve polen filtresi bakımı birlikte yapılır” dedi.

KLİMA BAKIMI YAKIT TASARRUFU SAĞLAR!

Sürücülerin bilinç altında klima açık olduğu zaman yakıt tüketimi fazla olur şeklinde yanlış bir inanış olduğunu ifade ederek “Klima bakımını düzenli yaptırmak ciddi oranda yakıt tasarrufu sağlar. Bakımı yapılmamış klimalarda kompresör ve klima sistemi istenilen soğukluğu sağlayabilmek için daha çok çalışır ve motordan daha çok güç çeker bu sayede daha çok yakıt harcanmış olur. Klima kullanılırken sıcak havalarda araca bindiğinizde aracın içindeki havayı boşaltmadan klimayı direk açarsanız ekstra yakıt tüketmiş olursunuz” dedi.
whatsaap