Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Marmara Depreminin hala acısını ve hüznünü yaşıyoruz


Osmaniye İl Afet ve Acil Durum Müdürü Serhat Bulut, 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin yıldönümü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu.

Bulut, yaptığı açıklamada, üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen 17 Ağustos Marmara Depreminin hala acısı ve hüznünün yaşandığını belirtti.

Depremlerde hayatlarını kaybeden tüm vatandaşlara Allah’tan rahmet, kalanlara da başsağlığı dileyen Bulut, şunları kaydetti:
“Bu acı olay, deprem hakkında daha çok bilinçlenmemiz gerektiğini ortaya koymuştur. Bu hususta gerek Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığımızın gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar ve projeler, gerekse AFAD İl Müdürlüklerimizin çalışmaları ve ayrıca ilgili kurum ve kuruluşların yapmış oldukları çalışmalar bizleri afetlere ve bir afet türü olan depremlere daha hazır hale getirmiştir. Deprem konusunda yapılan en son çalışmalara, e- devlet üzerinden yaşadığınız yerin ve bölgenin deprem tehlikesini öğrenebileceğiniz Türkiye Deprem Tehlike Haritası ve 2019 yılında yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği örnek gösterilebilinir. İlimiz düzeyinde ise okul öncesinden başlayarak verdiğimiz ve vermekte olduğumuz “Afet Bilinci Eğitimleri” ile her yaş gurubun afetler konusunda bilinçlenmesini hedefliyoruz. Hamdolsun ki hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz”

Bulut, Osmaniye ilinin, ülkemizin birçok bölgesi gibi deprem tehlikesi altında olduğunu belirtti.

Osmaniye AFAD ailesi olarak gerçekleştirilen eğitim ve tatbikat faaliyetleriyle deprem konusunda çalışıldığını dile getiren Bulut, şöyle devam etti:

“2019 yılının ” Afetlere Hazırlık Yılı” ilan edildiğini ve her aya bir konu başlığı ile toplumda Afet bilincinin arttırılmasının hedeflendiğin altını çizmek isterim. Son olarak da tüm vatandaşlarımızı olası bir afet ve acil durumda, uzman ekiplere destek olacak yeri geldiğinde ise onlarla birlikte arama ve kurtarma faaliyetlerinde görev olacak bireylerden oluşan AFAD Gönüllüsü ailesine davet ediyorum. Osmaniye İlinde AFAD Gönüllü ekibini oluşturma aşamasındayız. Şu ana kadar istatistikler, Osmaniyeli hemşehrilerimizin AFAD Gönüllülüğü projesine ilgisinin de oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Bu hususta tüm Osmaniyelilere şükranlarımızı sunarken, topraklarımızın büyük bir kısmının deprem tehlikesi altında olduğunu aklımızdan çıkarmadığımız, deprem öncesi önlemleri ihmal etmediğimiz, deprem anında ve sonrasında doğru davranış şekillerini uyguladığımız günler dilerim”

The post Marmara Depreminin hala acısını ve hüznünü yaşıyoruz appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.