Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Memur-Sen’den hükümetin zam teklifine tepki


Memur-Sen Osmaniye Şubesi, Kamu İşveren Heyetinin sunduğu %3,5+%3 ve %3+%2,5 oransal zam teklifine tepki gösterdi.

Eğitim Bir-Sen binasında bir araya gelen sendika üyeleri 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin milyonlarca kamu görevlisini ilgilendirdiğini belirtti.

Büyümeden pay vermeme haksızlığını yaşıyoruz

Memur-Sen Konfederasyonunun hükümetin masaya sunduğu 2020 ve 2021 yıllarında maaş ve ücretlere yansıtılacak artışlara ilişkin teklifinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Kahraman, şunları kaydetti:

“Bu oranlar, hükümetin açıkladığı ekonomik hedeflerle uyumlu değil. Hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklentilerine uygun değil. Faiz oranlarındaki düşmeyi, kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor. 5. Dönem Toplu Sözleşme masasına dün itibariyle sunulan Kamu İşvereni teklifi “kamu görevlilerine büyümeden pay vermeme haksızlığı” sona ermesi gerekirken aksine “kamu görevlilerine bütçeden pay vermeme hastalığı” eklenme çabası olarak da görülebilir.”

Kahraman, siyasi iradenin toplu pazarlık masasına, kamu görevlilerini refaha kavuşturma değil cefayla buluşturma teklifi sunduğu görmeli, teklifin eksiklerini ve hatalarını da bir an önce gidermesi gerektiğini dile getirdi.

Teklif, fikren, ilmen, ahlaken maluldür

Emek kesimi için toplu pazarlık masasının anlamının evdeki bulguru kaybetme kaygısı olmaksızın dimyata pirince gitmek olduğunu ifade eden Kahraman, şöyle devam etti:

“Kamu İşvereni, hem Dimyata pirince gitmemize engel olmak hem de evdeki bulgurun değerini azaltmak gayretindedir. Buna seyirci olmamız da kayıtsız kalmamız da beklenmesin! 5. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde Kamu İşvereninden gelen ilk teklifin anlamı 2020 için yıllık toplamda %6.60, 2021 için yıllık toplamda %5.57 oranın da zam yapılması, iki yıllık toplamda ise %12,54 oranında maaş ve ücretlere artış yansıtılmasını teklif etmektir. Bu durumda kamu görevlilerine ve onların yetkili temsilcisi konumunda konfederasyona ve sendikalara şu denilmektedir. 2020’de maaş ve ücretlerinize enflasyon beklentisinden daha düşük oranda zam yapılmasını kabul edin. Şekere, elektriğe, doğalgaza tek seferde %15 zam yapıldı fakat maaş ve ücretlerinize dört seferde %12’nin biraz üzerinde zam yapılmasını normal kabul edin. Bu teklif, refahı tabana yayma, gelir dağılımında adaleti sağlama açısından maluldür. Bu teklif, Türkiye’nin kamu görevlilerinin beklentilerini karşılayacak cüssesi, alın terinin hakkını teslim edecek bütçesi yok” cümlesine inanmamızı beklemek nedeniyle fikren, ilmen, ahlaken maluldür.”

Kahraman, Memur-Sen olarak toplu sözleşme sürecini yakından takip etmeye, memnun edecek her konuda destek, üzecek ve gerecek her konuda tepki vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

The post Memur-Sen’den hükümetin zam teklifine tepki appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.