Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Milletvekili Kaya: 7 Ocak’ı büyük coşku ve gururla kutluyoruz


Ak Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, Osmaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Mesajında, 7 Ocak’ın bugün Osmaniye’de büyük bir heyecan, coşku ve gururla kutlandığını belirten Kaya, “Kahraman ecdadımızın, birçok olumsuzluğa, imkansızlığa rağmen âdeta yedi düvele karşı vatan toprağı için, verdiği mücadele sonunda iman gücüyle kazandığı zaferi bugün bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesinin hemen akabinde haçlı ruhuyla Anadolu’nun bir fiil işgal edildiğini kaydeden Kaya, “Bölgemiz ; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa illeri önce İngilizlerin, ardından da Fransızların kontrolüne girmiştir. Fransızlar daha sonra Mersin, Adana, Hatay ve Osmaniyeyi de işgal ederek genç-yaşlı, kadın-erkek demeden masum insanların canına kıymıştır. Aziz milletimiz Osmaniye’de de kahramanca işgalcilere karşı mücadele ederken, Kurtuluş Savaş’ının Osmaniye’deki kahramanlarından Rahime Hatun, Saim Bey, Palalı Süleyman ve daha niceleri âdeta “Esaret zincirine gelemez bu asil millet, şehitlik rütbe bize. Cennet vatanımıza göz dikenler, elbet sonunda gelir dize. Dünya âlem bilsin ki sarsılmaz çelikten imanımız var. Sabrımız taşmaya görsün, bu dünyayı ederiz size dar. Diye haykırarak işgal kuvvetlerini yurdumuzdan kovmuşlardır.” dedi.

Cebelibereket, benim doğduğum, büyüğüm, ekmeğini yeyip paylaştığım, suyunu içtiğim yiğit insanları ile cennet vatanımızın cennet bir parçasıdır diyen Milletvekili Kaya, “Osmaniye’miz tarihi kaleleri ile ön plana çıkan, içinde oldukça zengin tarihi ve doğal güzelliği barındırır. Şehrimiz, milli park, kaplıca, açık hava müzesi ve yayla gibi turizm açısından önemli yerlere sahiptir. Kastabala Antik Kenti, Osmanlı döneminden yadigar Toprakkale Kalesi, Ala Camimiz, Toros Dağları eteklerinde bulunan Karatepe Açık Hava Müzesi, öne çıkan doğal güzellikleri ile Kırmıtlı Kuş Cenneti, Kurtlar Kalesi adıyla Harun Reşit Kalesi, dik yamaçları eşsiz güzellik ve manzarasıyla Karaçay Şelalesi bunların başlıcalarıdır.” vurgusu yaptı.

Yer fıstığının başkentinin Osmaniye olduğuna dikkat çeken Kaya, “Ülkemizin yer fıstığı ihtiyacının %40’ı Osmaniye illerimizden karşılanmaktadır. Özbekistan, İran, Irak ve Rusya’ya yer fıstığı ihracatımız yapılmaktadır. Osmaniye genelinde yer fıstığı sektörü ile 3 bin kişiye yakın isdihdam sağlanmaktadır. Yıllık 50 bin ton üretim gerçekleştirmekte olup gayri safi milli hasılaya katkısı bulunmaktadır. Osmaniye, Adana Havalimanına yakınlığı, Erzin’de bulunan Toros Limanı, İsdemir Limanı, İskenderun Limanı ve Yumurtalık Serbest Bölgesine yakın konumda bulunması stratejik konumundaki önemini artırmaktadır. Osmaniye ilinin kalkınmada öncelikli iller arasına girmesiyle birlikte verilen teşviklerle önemli yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Bu yatırımlardan demir-çelik sektörü payını önemli ölçüde almıştır. Tarım ve gıda sektörlerinde ise Türkiye’deki üretimin en yüksek seviyelerine ulaşılmıştır. Genel olarak Osmaniye ekonomisine yön veren dinamizmi sağlayan sektörler; tarıma dayalı gıda sanayi, demir çelik, taş ve toprağa dayalı sanayi sektörüdür. Osmaniye’mizde, Dünya’nın hiçbir yerinde bulunmayan bitkiler (Krokos, Çukurova Orkidesi, Çukurova Menekşesi) sadece bu yörede yetişmektedir. Bireylerin ve toplumların karar verme süreçlerini doğrudan etkilediği için ilimizde eğitim düzeyi ve kalitesine son derece önem verilmektedir. Nitelikli beşeri sermayenin yetiştirilmesinde gelecekte büyük pay sahibi olması beklenen Osmaniye Korkut Ata Üniversitemiz’de göz bebeğimizdir.” ifadelerini kullandı.

Anadolu’yu yurt edindiğimiz, 1071 Malazgirt Zaferinden beri ülkemiz üzerinde emelleri olan, dış güçler bizi bu coğrafyadan silip atma arzusuyla yanıp tutuşanların yine bugünlerde de boş durmadıklarını belirten Kaya, “Hemen yanı başımızda, Suriye ve Irak olmak üzere, Miammar, Filistin, Ümmetin Kanayan yarası Doğu Türkistan, Libya gibi birçok Müslüman ve diğer ülkelerde çıkarılan kargaşa, akıtılan gözyaşı ve kanın senaryosunu hazırlayan şer güçleri ve onların taşeronları ülkemizin birliğini, dirliğini, beraberliğini bozmaya yönelik faaliyetlerine devam etmektedirler. Sözde çeşitli bahaneler üretilerek ülkemizi hedef alan dış güçler, dünkü yenilgilerini asla unutmasınlar. Biz de ecdadımızın vatan sevgisini ve bu uğurda gösterdikleri kahramanlıkları asla unutmayacağız, unutturmayacağız.” dedi.

Kaya, “Konu vatansa gerisi teferruattır diyerek; bu mukaddes günde, bizlere vatan toprağında, bayrağımızın altında hür bir şekilde yaşama imkanını sağlayan ve bu uğurda canlarını hiçe sayan ecdatlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Tüm Osmaniyeli hemşehrilerimizin 7 Ocak Kurtuluş Bayramını en içten dileklerimle kutlayarak, selam ve saygılarımı sunuyorum.” ifadelerinde bulundu.

The post Milletvekili Kaya: 7 Ocak’ı büyük coşku ve gururla kutluyoruz appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.