Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Neşet Ertaş ölüm yıl dönümünde türkülerle anıldı

[ad_1]

OŞYAD,

Ünlü Halk Ozanı, “Bozkırın tezenesi”  olarak ün yapan Neşet Ertaş’ın yokluğunun 7. yıl dönümünde, Osmaniye Ozanlar, Şairler ve Yazarlar Derneği (OŞYAD) anma programı düzenledi.

Halk Müziği sanatçısı Muharrem Ertaş’ın oğlu olan Neşet Ertaş, 1938 yılında  Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde dünyaya geldi. Doğduğunda gelenek olarak göbeğinin üstüne babasının sazı konulan Ertaş, Abdal kültürünün o zamanki temsilcilerinden olan babası Muharrem Ertaş ile gittiği düğünlerde önce oyun oynayarak, daha sonra da sazıyla türküler söyleyerek hayata atıldı.

Her Abdal çocuğu gibi müziğe doğuştan ilgisi olan Ertaş’ın ilk çalgısı, annesi Döne Ertaş’ın çamaşır yıkama tokacına tel takmak suretiyle yaptığı oyuncak bağlama oldu. Okula gidemeyen ve okuma yazmayı ağabeyinden öğrenen Ertaş, küçük yaşlardan itibaren bağlama ve saz çalarak kendini geliştirdi.

Babası ile 8 sene boyunca Kırşehir’in ilçeleri, Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Yozgat ve Kayseri’de adeta köy köy gezerek kendi deyimiyle “düğünlere şenlik katan” Ertaş, daha sonra Kırşehir’de kendisi gibi yetenekli diğer müzisyenlerle Abdallar Topluluğu’nu kurarak düğünlerde sazını çalmaya devam etti.

Türkülerinde ‘Garip’ mahlasını kullanan ve ölümünün üzerinden tam 7 yıl geçen ‘Bozkırın Tezenesi’ Türk Halk Müziğinin efsane ismi Neşet Ertaş, dillerden düşmeyen eserleri ile insanların gönlünde unutulmaz bir yer bırakarak, 25 Eylül 2012 günü İzmir’de hayata veda etti.

Halk Ozanı Neşet Ertaş’ın ölümünün 7. yılı nedeniyle Osmaniye Ozanlar, Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Mustafa Bardak, Başkan Yardımcısı İzzettin Kanat, Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet İpek ve Mahmut Eynallı (Ozan Duranoğlu) ile  Aşık Dursun Yeşiloğlu’nun katılımı ile bir anma programı yapıldı.

Programda Halk Ozanı Neşet Ertaş’ın yaşamından sözedilirken, Aşık Dursun Yeşiloğlu ile Ozan Duraoğlu bağlaması ile Neşet Ertaş’ın eserlerini seslendirdiler.

The post Neşet Ertaş ölüm yıl dönümünde türkülerle anıldı appeared first on Radyo 80.

[ad_2]

Leave A Reply

Your email address will not be published.