Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Osmaniye, devlet hastaneleri içinde 3. oldu

İl Sağlık Müdürü Dr.Hasan Öznavruz, gazetecilere yaptığı açıklamada, kente tüm devlet hastanelerinin dijital hastaneye dönüşüm yolunda ilk adımı başarıyla attığını söyledi.

Osmaniye’nin il bazında Burdur ve Bartın‘dan sonra tüm devlet hastaneleri ile bu süreci tamamlayan 3. il olduğunu ifade eden Öznavruz, şunları kaydetti:

“Bu ilk sürecin başarı ile tamamlaması ile birlikte, hastanelerimizin yataklı servislerinde basılı evrak kullanımı yaklaşık yüzde 50 oranında azaltılmış ve bu anlamda ciddi bir tasarruf sağlanmıştır. Sağlanan bu maddi tasarruftan daha da önemli olarak, hastalarımıza sunulan hizmetin de dijitalleşmeye ve iş zekası programları ile desteklenmeye başlaması sonucunda hizmet kalitesi de arttırılmış ve hata ihtimali de en aza indirilmiştir. Böylelikle, hasta güvenliği arttırılmıştır. Özellikle pandemi sürecinde kapasitesinin çok üzerinde hizmet vermek zorunda kalan sağlık personellerimizin üzerindeki iş yükü de bu sayede ciddi manada düşürülmüştür. Geldiğimiz noktada, hasta ile ilgili yaşamsal ve kritik tüm bilgiler anında bilgisayar ortamına dijital olarak aktarılmakta, ilaç uygulamaları başta olmak üzere bazı önemli uygulamalar dijital karar destek sistemleri ile desteklenerek yapılmakta ve yataklı servislerimizde ilaçların stok, teslim ve uygulama işlemleri tamamen bilgisayar kontrolü ile yürütülmektedir. Uygulamada bilgi güvenliğini konusunda da tüm önlemler alındı ve tüm veriler offline olarak çeşitli dijital ortamlarda sürekli olarak yedeklendi.”

Öznavruz, uygulamanın uluslararası bağımsız akreditasyon kuruluşu HIMSS tarafından yerinde ve online olarak denetlendiğini ve kentteki devlet hastanelerinin Seviye 6 olarak resmen akredite edildiğini aktardı.

Hedeflerinin HIMSS EMRAM Seviye 7 validasyonunu tamamlamak olduğunu vurgulayan Öznavruz, “Seviye 7 validasyonunun da tamamlanması ile sadece yataklı servislerde değil, hastanelerimizin tüm birimlerindeki tüm iş ve işlemler dijital olarak yürütülmeye başlanacaktır. Bunun sağlanması sonucunda da, basılı evrak kullanımı neredeyse tamamen ortadan kalkacak ve tüm işlemler tam güvenlikli ve iş zekası destekli olarak yürütülüyor olacaktır. Bu da, hasta güvenliğini maksimum seviyeye çıkartacaktır” ifadelerini kullandı. Ümit KAHRAMAN

Comments are closed.