Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Osmaniye İŞKUR bu yıl 7 bin 55 istihdam sağladı

[ad_1]

Osmaniye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdür Yardımcısı Hacı Akkoyunlu, Cebelibereket Gazeteciler Cemiyetini (CGC) ziyaret etti.

Akkoyunlu, ziyarette yaptığı açıklamada, 2019 İstihdam Seferberliği kapsamında, bu yıl 7 bin 55 kişinin istihdam edildiğini belirtti.

İşkur’un kapsamlı çalışma alanıyla hizmet verdiğini ifade eden Akkoyunlu, İş ve Meslek Danışmanlığı, İş Kulübü hizmetleri, İşsizlik Sigortası Ödeneği, Kısa Çalışma Ödeneği, Ücret Garanti Fonu Ödemeleri, Meslek Edindirme Kursları ve Çalışma İlişkileri Servisi ile hizmet verildiğini kaydetti.

Ocak-Kasım dönemlerinde 125 engellinin istihdam edildiğini ifade eden Akkoyunlu şunları kaydetti:

“İşgücü niteliğinin artırılması ve istihdamı karşılamak için mesleki eğitim kursu işbaşı eğilim programı ve girişimcilik eğitimleri düzenlemeye devam ediyoruz. İşgücü Yetiştirme Kursları kapsamında 982 adet kurs ve programa 3 bin 215 erkek ve 3 bin 80 kadın toplamda 6 bin 295 kişi katılarak sertifika ve belgelerini almışlardır. Girişimcilik eğitimi kapsamında düzenlenen 22 programa 575 kursiyer katılarak girişimcilik sertifikalarını almışlardır. Bunlardan bir kısmı aldıkları belgeler ile işyeri açarak hem iş sahibi oldular hem de istihdama katkı sağladılar. Çalışma İlişkileri Servisimiz ile İşçi ve işveren arasındaki uyuşmazlık konularını incelemekte ve gerekli yönlendirmeleri yapmaktayız. 2019 yılının ilk on bir ayında Alo 170 işçi şikayet ve istek hatlı üzerinden gelen toplam 958 adet şikayet ve istek dilekçesi incelenerek gerekli işlemler yapılmıştır. Yine Cimer üzerinden kurumumuza gelen işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklara ait toplamda 165 adet bilgi ve şikayet dilekçeleri incelenerek başvuran kişilere sistem özetinden cevap verilmiştir, işverenlerimize ait 142 adet iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tespit ve önerileri defterleri onaylanarak kullanıma sunulmuştur. İşsizlik sigortası ödeneği kapsamında başvuranların içinden 3.973 kişiye en az 6 ay süreyle çalışmadıkları süre için İşsizlik ödeneği bağlanmıştır. 16 işverenimiz Kısa Çalışma Ödeneğine başvuru yapmış ve çalıştırdıkları 803 kişi kısa çalışma ödeneğinden faydalanmıştır. Çalışan işçiye hak kazanması halinde yapılan bir diğer ödenek olan Ücret Garanti Fonu kapsamında 401 kişiye ödeme yapılmıştır. Doğum sonrası analık hali izninin biliminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilmiş olan kişi için çalışmadıkları süre için verilen Yarım çalışma ödeneğinden 39 kişi faydalanmıştır”

CGC Başkanı Ali Cihangir, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İŞKUR’un çalışmalarının memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

The post Osmaniye İŞKUR bu yıl 7 bin 55 istihdam sağladı appeared first on Radyo 80.

[ad_2]

Comments are closed.