Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Osmaniye’de 3 kuruma erişilebilirlik belgesi verildi

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hamit Coşkun, kurum bahçesinde düzenlenen törende, denetimler sonucunda, kentte Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Özel Bakım Merkezinin erişilebilirlik belgesi almaya hak kazandığını belirtti.

Erişilebilirliğin herkesin istediği her yere ve her hizmete, bağımsız ve güvenli olarak ulaşabilmesi ve bunları kullanabilmesi olduğunu ifade eden Coşkun, erişilebilirliğin temel bir hak olmakla birlikte diğer hakların kullanılabilmesi için bir araç, bağımsız yaşamın temel şartı olduğunu belirtti.

Toplumsal yaşama dahil olabilmek için konutlardan başlayarak eğitimden, sağlık kuruluşlarına, iş yerlerine; açık ve yeşil alanlara, toplu taşıma araçlarına ulaşmak; bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanabilmek, her türlü kaynaktan yayımlanan bilgiyi edinmek gerekir. 

Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme komisyonlarının kamu kullanımına açık, illerde kurulan binalar ve toplu taşıma araçlarda denetleme yaptığını ifade eden Coşkun, şunları kaydetti:

“Denetimler sonucunda ülkemizde engelli ve yaşlılar başta olmak üzere hareketliliğinde kısıtlılık yaşayan herkesin toplumsal hayata katılımında, onları engellemeyen, tam tersine kolaylaştıran yaşam koşulları sağlayan bina, açık alan, toplu taşıma sistemleri, hissedilebilir yüzey, asansörler, zemin kayganlığının ölçülmesi gibi ilgili her konuda erişilebilirlik standartlarını taşıyan kuruluşlar Erişilebilirlik Belgesine sahip olabilmektedir. Bu kapsamda, kentimizde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzün yanı sıra Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Özel Bakım Merkezi “Erişilebilirlik Belgesi” almaya hak kazandı.” 

Konuşmanın ardından Aile ve Sosyal Hizmetler İl Binasına erişebilirlik bayrağı çekilerek, kurum yöneticilerine erişilebilirlik belgesi ve bayrağını verildi. Haber: Ümit KAHRAMAN

Leave A Reply

Your email address will not be published.