Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Osmaniye’de 533 çiftçiye 134 Ton buğday tohumluğu dağıtıldı

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde düzenlenen programa Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa İlmeç, siyasi parti temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa İlmeç yaptı.

İl Müdürü İlmeç, “Osmaniye’de 1 Milyon 250 Bin Dekar tarım alanımız mevcut. Bunun yaklaşık olarak 8-10 Bin dekarı çeşitli nedenlerle ekilmiyor. Nadasa bırakılıyor, işlemesi zor alanlar olduğu için bir tarımsal faaliyet yapılmıyor veya da bizdeki kayıt sisteminde görünmüyor. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan proje kapsamında, özellikle Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğümüzün de büyük emeği var, bu alanların tarıma kazandırılması için bir proje geliştirdik. Bakanlığımıza bu kapsamda arpa, buğday ve zeytin fidanı projeleri olmak üzere 3 proje sunduk. Bakanlığımız projeleri kabul etti ve yaklaşık 4 Milyon Lira maliyetli bu projeleri çiftçimizin hizmetine sunmuş bulunuyoruz.” dedi.

Programda konuşan Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu ise “Osmaniye İlimizin toprakları çok bereketli, insanları çalışkan. Tarım ve Orman Bakanlığımızın ‘Sen Yeter ki Üret’ parolasıyla toprağın ve üretimin ne kadar kıymetli olduğu özellikle bu pandemi sürecinde Ülkemizde ve tüm dünyada bir kez daha ortaya çıkmış oldu.”dedi. Osmaniye Milletvekili Durmuşoğlu sözlerinin devamında toprağa çok iyi bakıp verimimizi artırmamız gerektiğini ifade ederek, “Tarım ve Orman Bakanlığımız sertifikalı tohum dağıtımı yapıyor. 533 çiftçimize 134 ton buğday tohumu, 267 çiftçimize 67 ton arpa tohumu dağıtımı yapıldı. İnşallah önümüzdeki günlerde 58.525 adet zeytin fidanı dağıtımı yapılacak.”diye konuştu. Osmaniye Milletvekili Durmuşoğlu sözlerinin sonunda “Bugün burada buğday tohumluğumuzu dağıtacağız. Bundan sonra da çiftçilerimiz için üretimin artırılması için ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Bugüne kadar sizlerin yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Programın devamında konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz ise “Bugün, Tarım ve Orman Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce desteklenen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında buradayız. Bu proje ile kullanılmayan, nadasa bırakılmış arazilerin tarımsal üretime kazandırılması amaçlanıyor. Osmaniye’miz Çukurova’nın en verimli topraklarına sahip. Her alanımızı doğru değerlendirirsek tarımda çok daha iyi noktalara gelebiliriz. Bu proje kapsamında %75’i Tarım ve Orman Bakanlığımız %25 çiftçi katkılı toplam 4.000.000 TL. destek sağlanacak ve bu destekle 267 çiftçimize 67 ton Arpa Tohumluğu, 533 çiftçimize 134 Ton Buğday Tohumluğu 200 çiftçimize ise 58.525 adet zeytin fidanı temin edilerek toplam 1000 çiftçimize ulaşmış olacağız.”dedi. Bu projelerin devam edeceğini ifade eden Vali Dr. Erdinç Yılmaz, “Koordinasyon içinde Osmaniye’mizi daha ileriye taşıyacak çalışmaları yapma gayreti içerisindeyiz. İnanıyorum ki Osmaniye’miz geleceğin yıldız şehri, Akdeniz’in parlayan yıldızı olacak. Olması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bunu hep birlikte gerçekleştireceğiz, hepimizin katkısı olacak.” dedi.

Konuşmaların ardından buğday tohumlukları çiftçilerimize, Vali Yılmaz ve protokol mensupları tarafından dağıtıldı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.