Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Osmaniye’de 627 çiftçiye 20 Milyon TL hibe destek

Tarım ve Orman Bakanlığımızın Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Çiftçilerimize Hibe Destekli Makine-Ekipman dağıtımı yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen dağıtım törenine Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu ve İsmail Kaya, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Kerim Üstün, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İlmeç, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile üreticiler katıldı.     

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından açılış konuşmasını İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İlmeç yaptı. İl Müdürü İlmeç, “Bakanlığımız tarafından 2006 yılından bu yana devam etmekte olan uygulamalarla bugüne kadar 2829 proje Osmaniye ilimiz özelinde 60 Milyona yakın hibe desteği verilmiştir. Sadece bu yılın başından beri ilk 7 aylık dönemde Bakanlığımıza sunmuş olduğumuz 627 projeye Bakanlığımızca 20 Milyon TL’lik bir hibe desteği sağlanmıştır. En son 2014 yılında uygulanan makine-ekipman desteğinin bu yıl yeniden başlamasından dolayı çiftçilerimiz adına Sayın Genel Müdürümüze teşekkür ediyorum.”dedi. İl Müdürü İlmeç sözlerinin devamında, “Ülkemizde 6 ilde uygulanmakta olan, bunlardan biri de Osmaniye’miz, İlimizde ise Bahçe – Hasanbeyli ve Düziçi ilçelerimizi kapsayan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında %70 hibeli makine ekipman desteği ve %100 hibe destekli çilek ve ceviz bahçesi kurulumları gibi projelerle kırsal alandaki çiftçilerimizin yaşam standartlarının yükseltilmesine katkıda bulunduk.  Ayrıca bu proje kapsamında çok önemsediğimiz, Bahçe Belediye Başkanlığı ile birlikte yürüttüğümüz, yaklaşık 11 milyon TL bütçeli, şu anda ihale aşamasında olan Köylü Pazar Yeri Projesini bu yıl içerisinde tamamlayarak çiftçilerimizin hizmetine sunacağız. Yine tamamı hibe destekli Düziçi Belediyemiz ile birlikte, önümüzdeki dönemde Sebze Hali Kompleksi projesini planlamaktayız. Kırsal Kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında;  %50 hibe destekli Makine ekipman projeleri ile bu makineleri çiftçilerimizin hizmetine sunmuş oluyoruz.” dedi.

Daha sonra çiftçiler adına konuşan Uzman Eller Projesinden yararlanan Çiftçi Elif Gültekin ise Tarım ve Orman Bakanlığımızın “Uzman Eller” Projesi kapsamında 100 Bin TL hak kazandığını ifade ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Tarım ve Orman Bakanımıza, Sayın Valimize, Sayın Tarım Reformu Genel Müdürümüze ile Sayın Tarım ve Orman İl Müdürümüze teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Makine-ekipman desteğinden yararlanan Çiftçi Murtaza Özer ise “Bugün burada Devletimizin makine-ekipman desteklerini almak üzere toplanmış bulunuyoruz. Bu destekler için Osmaniyeli çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Programda konuşan Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Kerim Üstün, “İbn-i Haldun’un “Coğrafya kaderdir” diye bir sözü var. Bu söz Osmaniye için çok pozitif bir değer taşımakta. Osmaniye’nin coğrafi konumu, limanlara, tüketim merkezlerine yakın olması, üretimde gerçekten önemli bir yerinin olmasıyla beraber bizim de Bakanlık olarak, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü olarak Osmaniye’de tarım sanayi entegrasyonu sağlamak gibi gerçekten önemli bir görevimiz var. Bunu da yaptığımız desteklerle, bundan sonra yapacağımız yatırımlarla da sürdürmeye devam edeceğiz”dedi. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak kırsal alanları yeniden cazibe merkezi haline getirmek, kırsal alanlarda yaşayan insanların hayat standartlarını yükseltmek, gelirlerini artırmak için çeşitli projelerde desteklemeye devam edeceklerini ifade eden Tarım Reformu Genel Müdürü Kerim Üstün, verilen diğer desteklerden de söz ederek, “Sizlerden gelen talep doğrultusunda biz her türlü faaliyetlerinizi desteklemeye devam ediyoruz.”diye konuştu. Tarımda teknolojinin önemine dikkat çeken Tarım Reformu Genel Müdürü Kerim Üstün, “Uzun bir zaman sonra, 2014’den bu yana ilk defa ekipman desteği vermeye başladık. İnşallah faydalı, hayırlı olur. Biz üretimi desteklemeye devam ediyoruz, siz de üretmeye devam edin.” dedi.

Programda konuşan Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya ise “2014 yılına kadar ekipman dağıtımı devam ediyordu. 2014 yılından bugüne kadar verilmemişti. Çiftçilerimize makine ve ekipman dağıtımını tekrar gerçekleştiriyoruz. Bu dağıtımların önümüzdeki yıl da inşallah hem Tarım Bakanımızdan istiyoruz hem de Genel Müdürümüzden takip etmesini istiyoruz. Osmaniye’mizi tavukçulukla ilgili bir merkez haline getirdik. Osmaniye ilimiz merkez olmak üzere 150 km çapında 6 ilini de kapsayan hibe desteğini Tarım Bakanımız çiftçilerimize, üreticilerimize sundu. Bunun da devam etmesini istiyoruz. Tarım ve Orman Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Bu desteklerle ilgili en önemli katkı ve desteği sunan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyoruz. Bugün sadece bu ekipman dağıtım töreninde 9 Milyona yakın bir hibe var. 2022 yılı içerisinde ise yaklaşık 20 Milyon Liraya yakın üreticilerimize bir destekleme yapıldı. Bakanlığımız, Cumhurbaşkanlığımız her zaman çiftçilerimizin yanında.” dedi.  

Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu ise “Biz, bugüne kadar her zaman tarımda çiftçimizin yanında olduk. Destekler sadece makine-ekipman desteği değil, gübre, özellikle mazotta, diğer alanlarda, hayvancılıkta birçok alanda destek verdik, bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Bu desteklerin verilmesi noktasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi tarıma ayrı bir önem veriyor.”dedi. Tarımda üretimin önemini bildiklerini ifade eden Durmuşoğlu, “İnşallah her türlü ekipman desteğiyle tarımda reformu gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bugüne kadar yaptıklarımız, yapacağımızın teminatı, Çiftçilerimiz yeter ki üretsin, ürettiği hiçbir maldan pişman olmayacak.”dedi. Tüm dünyadaki girdi maliyetlerinin artması nedeniyle üretim maliyetlerinin arttığını ifade eden Mücahit Durmuşoğlu, “Siz ürettikten sonra satarken de pişman olmayacaksınız. Bunu Hükümetimiz yakinen takip ediyor. Allah’ın izniyle bundan sonra da bu destekler devam edecek.” diye konuştu.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi, “Hamdolsun çiftçimize çok güzel destekler veriliyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Sayın Tarım ve Orman Bakanımıza ve Bakanlığımızın bürokratlarına, yöneticilerine böyle güzel bir hizmeti Osmaniyeli hemşehrilerimize sundukları için şükranlarımı sunuyorum. Osmaniyeli çiftçilerimiz bunların en güzelini hak ediyor. Biz İdareciler olarak Devletimizin verdiği imkânları Osmaniyeli hemşehrilerimize ulaştırmaya gayret ediyoruz. Bu hizmetlerin ulaştırılmasında gayret gösteren Sayın Milletvekillerimize, Tarım Reformu Genel Müdürümüze ayrıca çok teşekkür ediyorum.”dedi. Vali Yılmaz, Tarımın kalkınmamız için önemini vurgulayarak, “Tarımın, hem bugünümüz hem de geleceğimiz açısından çok kıymetli olduğunu biliyoruz. Değerli çiftçilerimiz, Devletimiz, Hükümetimiz her zaman yanınızda oldu, olmaya da devam edecek. Yaşadığımız her olumsuzlukta biz sizin yanınıza koşarak geliyoruz, gelmeye de devam edeceğiz. Zaman zaman fiyatlarda sıkıntılar, fırsatçılık yapanlar olabiliyor. Ama bunlar hep geçicidir. Biz üretmeye devam edelim, en iyisini üretim. En önemli olan hususlardan biri de şu; teknolojiyi kullanmak. Bu teknolojiyi kullanacak imkânları da bugün Bakanlığımız sizlerin hizmetine sunuyor. Teknolojiyi kullanarak hem üretimde kaliteyi artırma imkânımız var hem maliyetleri düşürme imkânımız var. İşgücünden ve zamandan tasarruf sağlayacağız. Bugün kullanacağımız bu ürünlerin çok büyük bir kısmı yerli üretim, bunların içinde Osmaniye’mizde üretilenler de var. Çalışırsak, çalışkan olursak Allah’ın izniyle üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorunumuz yok.”dedi. Vali Yılmaz, dağıtılacak makine-ekipmanların hayırlı olması temennisiyle sözlerine son verdi.

Konuşmaların çiftçilerimize çekleri Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve protokol mensupları tarafından verildi. Programın son bölümünde Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve protokol mensupları, Makine-Ekipman Parkını gezerek bilgi aldılar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.