Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Osmaniye’de “Koruyucu Aile Şenliği” düzenlendi

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde düzenlenen Şenliğe Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Belediye Başkan Vekili Mehmet Hulusi Akkuş, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve koruyucu aileler katıldı.

Koruyucu Aile Şenliği, koruyucu ailelikle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı. 

Şenlikte konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, “Çeşitli nedenlerle kendi ailesi yanında bakımları sağlanamayan çocuklarımızın eğitim öğretim ve yetiştirilme sorumluluğunu devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal farkındalıkla evlatlarımızın geleceğe hazırlanmasında büyük fedakârlıklar üstlenen ailelerimizin “Koruyucu Aile Günü”nü en kalbi duygularımla kutluyor ve kendilerine teşekkür ediyorum. Hepimizin de bildiği üzere; kendi haklarını savunamayan evlatlarımızın sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, maddi ve manevi gereksinimlerini karşılayacak sıcak bir aile ortamına her zaman ihtiyaçları bulunmaktadır. Bizlere düşen görevse; kurum bakımı altında bulunan çocuklarımızın, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar ilgiyle ve sevgiyle büyüyebileceği bir ailenin yanında bakılması amacıyla koruyucu aile hizmetinden yararlandırılmasını sağlamaktır. Aynı zamanda; evlatlarımızı ihtiyaçları olan güvenli ortamı ve sevgiyi verebilecek olgunlukta, ebeveynlik becerilerine sahip yetişkinlerimizle buluşturmak ve evlatlarımızın sağlık, eğitim ve bakım masrafları konusunda ailelerimize destek olmaktır. Bu kapsamda; ülkemizde 7186 Koruyucu Ailemizin yanında 8703 çocuğumuz hizmet görmektedir. Osmaniye İlimizde ise 72 koruyucu ailemizin yanında 102 çocuğumuz hizmet görmektedir. Bu rakamlara baktığımızda Osmaniye’mizin iyi olduğunu görüyoruz, bunu daha da geliştirmeliyiz. Bunun da Osmaniye’mizin sevgisini, aile sıcaklığını, samimiyetini yansıttığını düşünüyorum. Ayrıca iki çocuğumuz Koruyucu Ailenin yanına izinli verilerek uyum süreci başlatılmıştır. Süreci de yakından takip ediyoruz. Hizmetten faydalanan evlatlarımızın Koruyucu Ailesiyle sevgi ve saygıya dayalı, samimi ve olumlu ilişkileri mevcuttur. Evlatlarımızın psiko-sosyal gelişimleri ve aile ortamının koşulları uzman personellerimizle yakından takip edilmektedir. Unutmayalım ki; En güvenli limandır aile; çocuklarımızın geleceğe umutla bakarak, milletine faydalı, çalışkan, ilim ve irfan sahibi genç nesillerimizin ilk eğitimlerinin temelinin atıldığı yerdir aile. Türk Milleti olarak toplumumuzun temelini oluşturan aile Güçlü Millet, Güçlü Devleti kuran güçlü aile yapılarıdır. Sizler buna büyük katkı sağlıyorsunuz. Sizleri bir kez daha yürekten kutluyorum. Kıymetli Evlatlarımız; Sizler bizim yarınlarımızsınız. Devletimiz tüm imkânlarıyla geleceğe güvenle bakabilmeniz için her daim yanınızdadır. Sizler Türk Bayrak’ımızın taşıyıcıları, Cumhuriyetimizin bekçileri ve yarınlarımızın güneşisiniz. Ailelerinize sizler gibi güzel evlatlar yetiştirdiği için teşekkür ediyor, hepinizin gözlerinden öpüyorum. Sevgili çocuklarımızı sevgiyle büyüten, sevgiyle yaklaşan, geleceğe hazırlayan koruyucu ailelerimizin gününü kutluyorum.”dedi.

Çocukların ve ailelerin gönüllerince eğlendiği Şenlikte; halat çekme, çuval yarışı, sandalye kapmaca, yumurta oyunu, mendil kapmaca gibi geleneksel oyunlar oynandı. Yarışmaların kazananlarına madalyaları Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve protokol mensupları tarafından verildi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.