Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Osmaniye’de “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi

Osmaniye Valiliği koordinasyonunda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve T.C. Ziraat Bankası desteği ile hayata geçirilecek olan “Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü’ Nedenim Var” Projesinin protokol imza törenine Vali Dr. Erdinç Yılmaz’ın yanı sıra T.C. Ziraat Bankası 1. Bölge Yöneticisi Ertuğrul İspaha, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İlmeç katıldı.

Proje hakkında bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İlmeç, Proje ile ilimizde köyden kente göçün azaltılması, küçükbaş hayvancılık yapan işletmelerin ölçeklerinin büyütülmesi, küçükbaş hayvan varlığının arttırılması, atıl işletme kapasitelerinin üretme kazandırılması, ilimizdeki yerel koyun ırklarının sayısının artırılarak bölgesel kalkınmanın sağlanması ve en nihayet yerel koyun yetiştiriciliği ile kırmızı et açığının kapatılmasının hedeflendiğini kaydetti. İl Müdürü İlmeç, Proje kapsamında doğacak erkek hayvanların kesime gönderilerek kırmızı et üretimine katkı sağlanması ve dişi anaç hayvanların ise işletmede sürüde tutularak anaç sürüsünün büyütülmesini hedeflendiğini ifade ederek, Ziraat Bankası’nın, projeden yararlanacak üreticilere uygun koşullarla 100.000 TL’ye kadar % 0 faizle kredi ve 100.000 TL’yi aşan kısım için güncel faiz oranlarında kredi kullandıracağını belirtti.

Protokol imzasının ardından konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Projenin ilimize hayırlı olmasını dileyerek, “Proje ile ilimizde hayvancılık yapan işletmelere finansal destek sağlayarak, ilimizdeki küçükbaş hayvan varlığımızı ve yerel koyun ırklarının sayısını artırmayı hedefliyoruz. Projenin ilimize ve üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Comments are closed.