Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Osmaniye’de safran satışına başlandı

[ad_1]

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü Recep Bulut, kentte safran satışının başladığını belirtti.

Bulut, Osmaniye’de üretilen safranın Beymail satış merkezinde vatandaşların hizmetine sunulduğunu kaydetti.

Hasanbeyli İlçesi Yanıkkışla Köyünde ‘Osmaniye’de Kadın Eliyle Safran Yetiştiriciliği Projesi’ uygulandığına dikkat çeken Bulut, şunları kaydetti:

“Safran yetiştiriciliği ile hem geleneksel değerimize sahip çıkılmakta hem de tıbbi aromatik değeri yüksek ürün elde edilmektedir. Safranın ülkemizde pazarlandığı en belirgin yerler, Safranbolu ve İstanbul Kapalıçarşı’dır. Proje neticesinde elde edilen safran bu merkezlere pazarlanmıştır. Safran 20-30 cm. boyunda yaprakları ile beraber mor renkli çiçekler açan hem süs bitkisi olacak kadar güzel hem de dünyanın en pahalı baharatının elde edildiği soğanlı bir bitkidir. Melez olduğundan soğanları ile üretilir. Çiçeğindeki üç parçalı dişi organ 3.5-4.0 cm civarındadır ve üç parçanın birleştiği kısımdan koparılarak kurutulmasıyla safran elde edilir.

Kullanım Alanları: Gıda, boya, tekstil, tıp ve ıtriyat sanayisinde kullanılmaktadır. Türk mutfak kültürünün de en eski baharatlarından biridir. Osmanlı döneminden beri zerde, aşure, lokum vb. tatlıların malzemeleri arasındadır. Safranın en köklü kullanım alanlarından biri de tıptır. Vücuda zindelik ve ferahlık verir. Uykuyu düzenler, sinir sistemini yatıştırır/uyarır, neşelendirir. Kalp çarpıntılarını giderir. Ter ve idrar atımını hızlandırarak zayıflatır. İştah kesici ve mîdevîdir. Hazmı kolaylaştırıcı ve kas gevşeticidir. Tıkanıklıkları açar, kaşıntıyı keser, astım ve öksürüğü tedavi eder. Kulak ağrısını geçirir; çiğnendiğinde diş etlerini, sürme gibi sürüldüğünde gözleri kuvvetlendirir. Fazla miktarlarda alınırsa baş ağrısına sebep olur. Erkeklerde afrodizyak özelliği gösterir. Kadınlarda ise bilinen en eski adet söktürücü, düzenleyici ve ağrı gidericilerden biridir. İltihap önleyici özelliği vardır. Cilt parlaklığını arttırır, saç dökülmesini önler, hücre yeniler. Sedef hastalığı tedavisinde kullanılır. Son yıllarda antitümör etkisi araştırılmaktadır. Hamile ve emziren kadınların kullanması tavsiye edilmemektedir. Tüketimi bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Günlük tüketiminin 1-1,5 gramı geçmemesi gerekmektedir.”

The post Osmaniye’de safran satışına başlandı appeared first on Radyo 80.

[ad_2]

Leave A Reply

Your email address will not be published.