Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Osmaniye’de turfanda soğan hasadı sürüyor


Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü Recep Bulut, yaklaşık 7 bin 47 dekar ekim alanı bulunan turfanda soğanda, dekar başına ortalama 3 ton ürün alınmakta olduğunu belirterek, rekoltenin ise 22 bin 45 ton olduğunu söyledi.

Osmaniye ile birlikte Adana ve Hatay illerinin ülkenin turfanda soğan ihtiyacını karşılamakta olduğunu kaydeden Müdür Bulut, “Bu yıl ilimizde turfanda soğan hasadı erken başlamıştır. Nisan ayı başında hasada başlanan turfanda soğanlarda Mayıs ayının sonuna kadar hasat işlemi devam etmektedir. Çiftçi satış fiyatı 1 TL civarındadır.” dedi.

Soğan hasat işlerinde çalışan tarım işçilerinin önemli bir kısmının Şanlıurfa’dan gelen mevsimlik tarım işçileri olduğunu kaydeden Bulut, “Sökümü yapılan soğanların sapları kesildikten sonra çuvallara doldurarak sevkiyata hazır hale getirilmektedir. Daha sonra kamyonlara yüklenen soğanlar Türkiye’nin farklı bölgelerine satışı yapılmak üzere gönderilmektedir. Çiftçilerimizin, bitkisel üretimde gerekli olan ekim, dikim, gübreleme, sulama, çapalama, ilaçlama ve hasat gibi konularda yaptıkları tüm faaliyetler kesintisiz olarak devam etmektedir. Tarımsal faaliyetlerin sürdürülmesinde çiftçilerimizin ve tarım işçilerinin Covid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafeye uyarak faaliyetlerini sürdürebilmeleri için gerekli hassasiyet gösterilmektedir.” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Bulut, kentte yoğun bir şekilde mevsimlik tarım işçisi giriş ve çıkışı olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Zirai işlerin aksamaması gerek il içi çiftçi hareketleri ve gerekse iller arası işçi ve üretici hareketleri konusunda koronavirüs tedbirlerinin uygulanması için İl ve İlçe Müdürlüklerimizce gerekli çalışma yoğun bir tempoda devam ettirilmektedir.”

The post Osmaniye’de turfanda soğan hasadı sürüyor appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.