Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Osmaniye’de “Uyum Biz Bize Sohbetler” etkinliği


Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği işbirliğinde düzenlenen “Uyum Biz Bize Sohbetler” etkinliğinin dokuzuncusu Osmaniye’de gerçekleştirildi.

Etkinliğe Vali Ömer Faruk Coşkun, Vali Yardımcısı Hakan Ezgi, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanı Recep İnce, kamu kurum ve kuruluşların il müdürleri, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, yerel ve yabancı kanaat önderleri ile vatandaşlarımız katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Osmaniye İl Göç İdaresi Müdür Vekili Adem Alibekiroğlu yaptı. Adem Alibekiroğlu, “Üzerinde yaşadığımız bu topraklar, öteden beri bir hicret yurdudur. Cömertlik ve fedakârlığıyla bilinen bu millet, her daim güvenli bir liman olmuştur. Son yıllarda coğrafyamızda meydana gelen iç savaş, vahşet ve katliamlardan kaçan Suriyeli kardeşlerimiz başta olmak üzere milyonlarca kardeşimiz zorunlu olarak topraklarımıza sığınmıştır. Milletimiz yeryüzündeki bütün toplumları kıskandıracak bir cömertlikle kendilerine yardım elini uzatmış ve onları en güzel şekilde ağırlamıştır.”diye konuştu.

Programda konuşan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanı Recep İnce ise, milletimizin her zaman kendilerine sığınanlara gönül kapılarını açtığını ifade ederek, “Göçmenlerin göç ettikleri toplumlara, yaşam tarzına uyum sağlaması beklenmektedir. Göçmenlerin dâhil oldukları yeni toplumlara uyumu çerçevesinde onlardan bazı yükümlülükleri yerine getirmesi talep edilmektedir. Örneğin gittikleri yerlerin dilini öğrenmeleri ya da orada yaşanan hayat tarzına benzer bir hayat tarzı benimsemeleri beklenmektedir. Bunun, sadece bizim değil göçmen kardeşlerimizin de hayatının kolaylaştıracağına inanmaktayız.” dedi.

Daha sonra konuşan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu ise “Biz yüz yıl öncesinde bu coğrafyada hepimiz aynı iklimin aynı gözyaşının çocuklarıydık. Bu yüzden bazı değerlere bakarken milli ve manevi değerlerimizin de geçmişten, bize atalarımızdan miras olduğunun altını çizmek istiyorum. ”diye konuştu. Kadıoğlu sözlerinin devamında “Göçe insanlık, inancımız ve necip milletimizin feraseti ile bakarsak olayları daha iyi çözümlemiş oluruz. Türk milleti, devletiyle milletiyle dün olduğu gibi, yüz yıl öncesinden yüz yıl sonrasına kadar her zaman mazlumların umudu olmuştur. ”dedi. Programın devamında “Büyüksün Türkiye” videosu gösterildi.

Son olarak konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun ise, milletimizin dünyanın neresinde bulunursa bulunsun mazluma ve mağdura kol kanat germiş olduğunu ifade ederek, “Unutmayalım ki bu dünya bir gemidir ve bizler de bu geminin yolcularıyız. Dokuz sene önce Suriye’de geminin dibinde delikler açmaya çalıştılar ve o günden sonra bütün insanlık bir imtihana tabi tutulmuştur. Ama biz Türkiye olarak kardeşlerimize kucak açmış olmaktan, kalplerimizi, evlerimizi, hanelerimizi açmış olmaktan büyük bir iftihar duyuyoruz. İnşallah bir gün gelecek bütün bu kötülükler son bulacak, zulümler yok olacak ve her biriniz en güzel bir biçimde kendi evlerinize, hanelerinize, yurtlarınıza tekrar döneceksiniz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak dünyayı karşımıza alma pahasına bunu tesis etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Çünkü biz, kardeşim değimiz kim varsa onun acılarına da kardeş olan bir milletiz. Böylesi bir millete mensup olmaktan dolayı ne kadar şükretsek azdır. Cenab-ı Hak bu kardeşliği hiçbir zaman bozmasın. Aramıza nifak tohumları ekmek isteyenlere fırsat vermesin.”diye konuştu. Sözlerinin devamında, ilimizde düzenlenen uyum çalışmaları kapsamında Biz Bize Sohbetler Programı’nın toplumumuzun, göçmen kardeşlerimizle kaynaşmalarını hedefleyen bir proje olduğunu da belirten Vali Coşkun, “Biliyoruz ki uyum, yabancılar için olduğu kadar kendi toplumumuz için de çok önemlidir. Doğru geliştirilen istikrarlı uygulamalar ilimizdeki yabancıların hayatını kolaylaştıracağı gibi yabancıların toplumumuza kazandıracakları ekonomik, sosyal ve kültürel katkıları da en üst düzeye çıkacaktır inşallah. Bu duygularla kardeşliğimizi pekiştirmek adına gerçekleştireceğimiz “biz bize sohbetler” projesinin hayırlara vesile olmasını diliyor, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Osmaniye Gençlik Merkezi Halk Oyunları Ekibi ve Osmaniye Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi gösterilerini sundular. Programın devamında Akademisyen Dr. Fatih Balcı ve Suriyeli Akademisyen Abdulnaser Aljasem ” Birlikte Yaşam Kültürü” konulu sunumunu yaptılar.

The post Osmaniye’de “Uyum Biz Bize Sohbetler” etkinliği appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.