Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Osmaniye’ye gelişinin 97. yıldönümü törenle kutlandı

Törene, Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Garnizon Komutanı Vekili Piyade Kurmay Binbaşı Erol Demir, Belediye Başkan Vekili Mehmet Hulusi Akkuş, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Vali Yardımcıları Dr. Ömer Faruk Günay ve Adem Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Şehit ve Gazi Dernekleri Temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Tören, Devlet Demir Yolları Tren İstasyonunda Atatürk’ün trenle Osmaniye’ye gelişinin temsili karşılamasıyla başladı. Trenle istasyona gelen izciler, “Sayın Valim, şehitlerimizin kanından rengini alan, ulusumuzun sembolü olan, büyük bir gurur ve onurla taşıdığım Şanlı Ay Yıldızlı Bayrağımızı öpüyor ve teslim ediyorum” diyerek, Bayrağımızı Vali Yılmaz’a takdim ettiler. Vali Dr. Erdinç Yılmaz, “Şanlı Al Bayrağımızı öpüyor ve teslim alıyorum.” diyerek Bayrağımızı öperek teslim aldı. Törenin devamında, Yedi Ocak İlkokulu Halk Oyunları Ekibi ve Osmaniye Belediyesi Mehter Takımının gösterileri sergilendi. Daha sonra Büyük Önder Atatürk’ün Osmaniye’ye gelişinin 97. Yıldönümü şerefine 21 pare top atışı yapıldı.

Törenin devamında Devlet Demir Yolları Tren İstasyonundan Devlet Bahçeli Meydanına kadar olan yürüyüş güzergâhında, vatandaşların coşkulu alkışları eşliğinde, kortej yürüyüşü yapıldı.

Tören birliği ve askeri bando eşliğinde gerçekleşen Kortej yürüyüşünün ardından Devlet Bahçeli Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde devam eden törende Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Atatürk Anıtına Valilik çelengini sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından şeref defterini imzalayan Şeref Defterine şöyle yazdı, “Milli mücadelede Osmaniye’mizin yazdığı kahramanlık destanını yakından bilen, toplumun yüksek vasıflarına güvenen, kazanılan her türlü zaferin milletin eseri olduğuna inanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 97 yıl önce bugün şehrimizi onurlandırmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Gazi Paşa, Osmaniye’mizi ziyaretinde hatıra defterinde duygularını şu şekilde ifade eder; ‘Osmaniye Kasabasını ve buranın halkını ziyaret edebildiğimden çok memnun oldum. Halkın gösterdiği kalbî ve samimî tezahürattan fevkalâde mütehassısım. Bu güzel kalpli mert insanlar arasında daha ziyade kalmak saadeti için ayrıca fırsat arayacağım.’ Türk Milleti her zaman en zor şartlar altında dahi milli birlik ve beraberlik ülküsüyle kenetlenmeyi başaran bir millettir. Vatan müdafaasında erkeğiyle beraber savaşa katılan nice kahraman kadınlarıyla birliğinin gücünü düşmana göstermiştir. Bizler; İnebolu’dan Ankara’ya uzanan İstiklal Yolunda, sırtında evladı, arkasında kağnısıyla cephane taşıyan Şerife Bacıların, Kurtuluş Savaşında asker olmamasına rağmen bizzat cephede savaşıp, rütbe alan Halide Onbaşıların, belinde silahı, göğsünde vatan sevdasıyla düşmanla çarpışan Tayyar Rahime Hatunların, Çanakkale’de şehit düşen eşinden kalan yadigâr küpeleri satıp, kendine tüfek alarak, düşmana geçit vermeyen, İstiklal Madalyalı kadın kahramanımız Ayşe Hatunların, Kurtuluş mücadelesinde saçını kazıtarak erkek kılığında savaşan Halime Çavuşların ve Türk Milletine Atatürk’ü armağan eden Zübeyde Anaların torunlarıyız. Kurtuluş mücadelemizde vatana can suyu olan, mavi göklerimizin gururu Şanlı Bayrağımızın ilelebet dalgalanması uğruna düşmana geçit vermeyen tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum. Şehitler Diyarı Güzel Osmaniye’min Yiğit Evlatları; Osmaniye Valisi olarak sizlere hizmet etmekten onur duyuyorum. Kaleleriyle meşhur Güzel Osmaniye’mizin her alanda gelişmesi amacıyla birçok projeyi hayata geçiriyor, ilimizin ülke ekonomisine katkı sağlaması amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kıymetli Hemşehrilerim; bizler sizler için varız, samimiyetiniz ve sıcakkanlılığınız için teşekkür ediyorum. Valiliğimizde yer alan tüm kamu kurumlarımızla kamu hizmetlerini eksiksiz olarak sunmaya ve ihtiyacınız olan her zaman yanınızda olmaya gayret gösterdiğimizi bilmenizi istiyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla yürekten selamlıyorum.”

Tören, Vali Dr. Erdinç Yılmaz’ın şeref defterini imzalamasının ardından sona erdi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.