Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Oto ve hayvan pazarları kapatıldı, düğünler yasaklandı!


Olağanüstü toplanan İl Hıfzıssıhha Meclisi, koronavirüs riskine karşı 11 maddeden oluşan yeni tedbir kararları aldı.

Vali Yardımcısı Adem Yılmaz başkanlığında toplanan meclis, oto ve hayvan pazarlarının kapatılmasına ve düğünlerin yasaklanmasına karar verdi. Kararlara uymayanlar hakkında yasal işlem uygulanacak.

İşte o kararlar;

1- İlimizdeki araç satış ve hayvan pazarları geçici süreyle kapatıldı.

2- Çöplerin daha sık ve düzenli olarak toplanması, çöp toplama araç ve personel kapasitesinin yeterli düzeyde tutulması, çöp toplama ve bertaraf tesislerinde gerekli tedbirlerin alınması, düzensiz ve kontrolsüz bir şekilde çöpleri karıştıran ve karton, plastik vb. toplayıcılar Belediyelerce engellenecek.

3- Cadde, sokak, alışveriş merkezleri önü vb. yerlerde dilenciler Belediye Başkanlığınca engellenecek.

4- Billboard, pano, afiş, mobil uygulamalar, dijital mecra, sosyal medya vb. araçlarla vatandaşların hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilmesi sağlanacak.

5- İlimizde toplu olarak vatandaşların bir arada bulunduğu toplantılar (düğün, nişan, tatlı merasimi, kutlama, kermes vb.) geçici bir süreyle yasaklandı.

6- Bakanlıkların görev ve yetki alanları içerisinde bulunan tüm kooperatifler ve üst kuruluşları ile esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının, odalar ve borsaların olağan ve olağanüstü toplantıları ertelendi.

7- Eczacılar odası tarafından tüm eczanelerle iletişime geçilerek kişisel koruyucu malzemelerin stok edilmemesi, fahiş fiyatla satış yapılmaması ve yeterince malzeme bulundurulması sağlanacak.

8- Bankamatikler en az günde 3 defa dezenfekte edilecek.

9- Kamu Kurum ve Kuruluşlarında, hastanelerde, fabrikalarda, lokantalarda ve diğer toplu yemek yenilen yemekhanelerde oturma düzeninin masalar arasında tercihen 2 metre, en az 1 metre mesafe olacak şekilde düzenlenmesi, gerekirse vardiyalı yemek uygulamasına geçilecek.

10- Kamu Kurum ve Kuruluşları, alışveriş merkezleri, otogar vb. yerlere alkol bazlı hijyenik el dezenfektanı makinaları kurulacak.

11- İlimize özellikle umre ve yurt dışından gelen vatandaşların;

a) Dönüşlerinden itibaren 14 gün süresince acil sağlık durumu dışında evden çıkmamaları,
b) Evden çıkmalarını gerektirecek sağlık şikayetlerinde öncelikle 112 ve Sağlık Müdürlüğünün bildireceği numaraları mutlaka aranması,
c) Bu 14 günlük süre boyunca ziyaretçi kabul etmemeleri,

İl Hıfzıssıhha Meclisinde alınan kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nun ilgi maddeleri kapsamında yasal işlem uygulanacak.

The post Oto ve hayvan pazarları kapatıldı, düğünler yasaklandı! appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.