Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Ruhi Ersoy’dan Türk tarihi açısından üçüncü önemli keşifle ilgili açıklama

İkinci Göktürk Devleti‘nin kurucusu Kutluk İlteriş Kağan‘a ait olduğu değerlendirilen yazıtların Türk tarihi açısından önemli bir dönüm noktası olduğuna vurgu yapan Ersoy, yazıtların binlerce yıl öncesinden, binlerce yıl sonrasına dair hüküm verebilecek nitelikte olduğuna dikkat çekti. 

MHP Genel Başkan Başdanışmanı, 25-26. Dönem Osmaniye Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Eersoy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi; 

“Tarihimizin en önemli köklerini muhafaza eden Moğolistan‘dan gelen dikkate şayan haberler, heyecanlanmamıza vesile oldu. Bizim de yakın bir zamanda ziyaret ettiğimiz ata topraklarının her bir karışında milletimizin ayak izlerini bizzat görme ve hissetme fırsatımız olmuştu.

İkinci Göktürk Devleti’nin kurucusu Kutluk İlteriş Kağan’a ait olduğu değerlendirilen yazıtların bulunması, inanıyoruz ki Milletimizin ve bölgenin tarihi açısından çok önemli ve üzerinde dikkatle durulması gereken bir buluştur.

Daha önce keşfedilen Kül Tigin, Bilge Kağan ve Bilge Tonyukuk yazıtlarından sonra bulunan İlteriş Kağan yazıtı, köklü tarihimiz açısından yeni ve çok önemli bilgilerin de habercisi olabilir. Bu çok önemli buluşa emek veren Türk ve Moğol ekibe, emeği geçenlere müteşekkiriz.

Bu manada özellikle, Türk Devletleri Teşkilatı‘na, Nur-Sultan’daki Türk Akademisi’ne ve Moğolistan Arkeoloji Enstitüsü’ne ve bu kurumlarımızın yönetici ve çalışanlarına emek ve gayretlerinden dolayı özellikle teşekkür ediyoruz.

Bir taraftan bu keşiflerin heyecanını duyuyor olmanın yanı sıra,diğer taraftan da söz konusu keşife itidalle yaklaşılarak, Türkiye merkezli ve konunun uzmanı Türkologlar tarafından da bu eserlerin okunması, incelenmesi ve onaylanmasının da önemli olduğunu düşünüyoruz.

Zira büyük bir emek ve özveri ile gerçekleştirilen keşfin büyüklüğü ilk değerlendirmelere göre; binlerce yıl öncesinden, binlerce yıl sonrasına dair hüküm verebilecek niteliktedir. Bilimin rehberliğinde, insanlığa ve Milletimize hizmet edenler her daim var olsunlar.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.