Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Siyasi partilere önemli çağrı: Yerel basına sahip çıkın!

CGC Başkanı Ali Cihangir, seçim döneminde partilerin adeta afiş ve bayrak asma yarışına girdiklerini ifade ederek Osmaniye’nin deprem bölgesi olduğunu ve bu konuda hassas davranılması gerektiğini söyledi. 

Başkan Cihangir, partilerin seçim için harcadıkları bu giderlerin bir kısmını da yerel medyaya destek olarak kullanmalarının daha doğru olacağını ifade etti.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanvekili ve Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir, seçim kampanyalarında partilerin seçim afişlerinin devasa boyutlarda olmasını eleştirerek adeta “benim afişim, benim bayrağım daha büyük olsun” yarışına girdiklerini söyledi. 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin Türk Siyasi Tarihinde önemli bir yeri olduğunu fakat 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremlerden Osmaniye’nin de etkilendiğini ifade ederek seçimde yarışacak partileri daha duyarlı davranmaya çağırdı. 

banner25

CGC Başkanı Cihangir açıklamasının devamında şunları söyledi; “Son zamanlarda maalesef ilimizde özellikle bazı partilerde bir açık hava reklamı, saten bayrak yarışı başladı. Tüm adaylar; benim afişim daha büyük olsun, ben daha büyük binalara giydirme yapayım, yoldan yola daha büyük afişlerim olsun diye. Ortalığı gerçekten panayır yerine çevirdiler. Oysa biz bölge olarak yeni depremden çıktık. Acılarımız var, sıkıntılarımız var. Milletin sıkıntıları var. Bu kadar duyarsız olmak çok da hoş olan şeyler değil. Aynı zamanda bu asılan kontrolsüz viniller, bayraklar, afişler, sürücülerin görüş alanını engelleyip tehlikelere neden olduğu gibi MOBESE kameralarının görüş alanlarını da engellemektedir. Bilindiği gibi MOBESE kameraları suçlularla mücadele konusunda çok önemli bir şey. Bu konuda da siyasi partilerin duyarlı olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yerel gazetelerin, kentlerin arşivini tutuğunu vurgulayan Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir, “Deprem felaketinden dolayı gazetelerimiz zor şartlarda yayın hayatını sürdürüyor. Çalışanlarımızın maaşlarını ödemekte zorluk çekiyoruz. Siyasi partilerimiz en azından bu süreçte açık hava reklamlarına ayırdıkları bütçenin bir kısmını da yerel gazetelerimize reklam vererek destek olmalıdırlar. Bugün yerel basına reklam vererek destek olmayanlar seçimden sonra da yaptıkları hizmetleri, basın açıklamalarını reklam panolarına veya yoldan yola germe yapıp oralarda mı yayınlayacaklar? Yerel basın yazboz tahtası değildir. Yerel basının desteklenmesi lazım. Oturdukları zaman ‘yerel basının sorunlarını biliyoruz, mutlaka yerel basın yaşamalıdır’ diyerek bizlere destek olunması gerektiğini söyleyenler söylemlerinin ötesine geçememektedirler. Yerel Basın yerel demokrasinin mihenk taşıdır,  şehirlerin arşivini oluşturmaktadır. Ancak başta siyasi partiler olmak üzere genel olarak yerel basının önemini kavrayamadı” dedi.

CGC Başkanı Cihangir ayrıca 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinin demokratik sınırlar içinde huzurla geçmesini temenni ederek, kazanan tarafın kim olursa olsun seçim sath-ı mailinde yaşanan gerginlikleri kenara bırakarak halk için çalışması gerektiğini vurgulayarak mesajını noktaladı.

Comments are closed.