Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Tüm okullarda “Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı” yapıldı

Tatbikat hakkında bilgi veren İl Afet ve Acil Durum Müdürü Serhat Bulut, 2021 yılında verilen eğitimlerin ve yürütülen çalışmaların teoriden pratiğe dönüştürülmesi, davranış değişikliği sağlanması ve toplumda risk azaltma kültürünün yaygınlaştırılması, birlikte çalışma becerisi geliştirerek olası afetlere karşı hazır olunması amacıyla İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından 2022 yılı Afet Tatbikat Yılı olarak ilan edildiğini ifade ederek, bu kapsamda ülke genelinde yıl boyunca 54.302 adet, Afet Müdahale Tatbikatları, Tematik Tatbikatlar (Maden, Kış, Göç vb.), Yangın Tahliye Tatbikatları, Deprem Tatbikatları, Sivil Savunma İkaz Alarm Tatbikatı gerçekleştirileceğini söyledi. İl Müdürü Bulut, bugün ilimiz genelinde düzenlenen Tatbikata; 464 okulumuzda, 8442 öğretmen ve 135 Bin 645 öğrencinin katıldığını kaydetti.

Saat 11.30’da deprem anı alarmı verilmesi ile başlayan Tatbikatta ilk olarak çök-kapan-tutun tekniği uygulandı ardından güvenli tahliye tatbikatı yapıldı. Daha sonra öğrenci, öğretmen ve personeller acil durum toplanma alanında toplanarak yoklama alındı. Kendi imkanıyla binadan çıkamayanların güvenli tahliyesinin ardından ekipler tarafından 16.5 metrekarelik çadırların kurulumu gösterildi. Tatbikat kurtarma malzemelerinin tanıtımı ve broşür dağıtımı ile sona erdi. 

Osmaniye Dervişpaşa Anadolu Lisesindeki tatbikata Vali Vekili ve Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Hulusi Akkuş ve Mustafa Balkaya,  İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Serhat Bulut, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Guddusi Arık, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.