Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Türk devletlerinin güç kazandığı bir sürece girildi

Sinop Valiliği himayelerinde, Sinop Üniversitesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğinde, Prof. Dr. Ruhi Ersoy’un katılımlarıyla “Türk Dünyası ve Lider Ülke Türkiye Vizyonu” konulu konferans düzenlendi.

Sinop Kültür Merkezinde düzenlenen programa; Vali Erol Karaömeroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Pektaş, Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın, Kurum Amirleri, Siyasi Parti ve STK Temsilcileri, akademik-idari personel, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Ardından 2023’e Doğru Türkiye ve Türk Dünyasının dünü, bugünü ve geleceği üzerine söyleşi gerçekleştiren Ruhi Ersoy, dünyanın pek çok noktası üzerinde yaşanan gelişmeler ile birlikte Türkçenin güçlü yapısına ve bunun Türk dünyası üzerindeki birlikteliğine değinerek Türkiye’nin bu bağlamdaki önemini örneklerle anlattı.

Prof. Dr. Ruhi Ersoy “Türkiye’nin kendi içinde yaşadığı gelişmeler ile Türk dünyasında yaşananlar tıpkı Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 yıldız ve ortasındaki güneş gibi kaderi birbirine bağlıdır. Günümüz dünyasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi kararlarını kendi aldığı, uluslararası dünya sisteminin çöktüğü, Türk devlet teşkilatı ile Türk devletlerinin güç kazandığı bir sürece girilmiştir. Bu arma bizim ne kadar köklü bir devlet olduğumuzu ve sahip olduğumuz misyonun önemini göstermektedir.” dedi.

Program, Üniversitenin Eğitim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Sayın Çağrı Şen, Dr. Öğr. Üyesi Sayın Ebru Şen, İlahiyat Fakültesi Öğr. Gör. Sayın Hasan Kemal Bıyık, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğrencilerinden Cem Can Çilingiroğlu ve Gonca Gül Er’in sunduğu müzik dinletisi beğeni gördü. 

Comments are closed.