Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Uluslararası Dil ve Edebiyat Kongresi OKÜ’de yapıldı


Osmaniye Korkut Ata (OKÜ) İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün organize ettiği 1. Uluslararası Dil ve Edebiyat Kongresi gerçekleştirildi.

OKÜ Rektörlük Büyük Salonu’nda açılış programına 1. Uluslararası Dil ve Edebiyat Kongresi Onursal Başkanları OKÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, akademik ve idari personel ile öğrencileri katıldı.

OKÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, burada yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Akademik Açılış Yılı Töreninde Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ile öğrencilerin Üniversitelerine başladıkları ilk yıldan itibaren, kendilerine rehberlik edecek kamu ve özel sektördeki istihdam imkânlarının reel sektör ile işbirliği içerisinde öğrencilere düzenlenecek kariyer günleri etkinlikleri ile sunulacağı kariyer merkezleri kurulacaktır müjdesi doğrultusunda Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurduk. Bu merkezinde dâhil olmasıyla birlikte uluslararası bir Üniversite olma doğrultusunda emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz.” diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Murat Türk, “Dil ve edebiyat bağlamında milleti millet yapan dil unsurunu ve onu canlı tutup gelişmesini sağlayan edebiyat olgusunu Korkut Ata yani Anadolu da yaygın olarak kullanılan adı ile Dede Korkut’un adını taşıyan Üniversitemizde ve yiğitler diyarı Osmaniye’mizde bu kongre ile gündeme taşımaktan dolayı son derece mutluyuz. Üniversitemizin bu hedefine ulaşmasında önemli bir katkı sağlayacağına inandığımız ve bu yıl 5 farklı ülkeden 32 faklı Üniversiteden onlarca katılımcıyla birincisi düzenlenen kongremizde değerli akademisyenlerle bir arada olmaktan son derece mutlu olduğumu vurgulamak istiyorum.” dedi.

Konuşmaların arından davetli konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Mehmet Demirezen ile Dr. Öğretim Üyesi Sinan Akıllı sunumlarını yaptı.

Daha sonra 1. Uluslararası Dil ve Edebiyat Kongresi Onursal Başkanı Üniversite Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Susran Erkan Eroğlu ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyyup Tel tarafından Prof. Dr. Mehmet Demirezen, Prof. Dr. Davut Peaci, Doç. Dr. Bülent Kırmızı, Dr. Öğretim Üyesi Sinan Akıllı, Dr. Öğr. Üyesi Ceyhun Yükselir, Dr. Öğr. Üyesi Fatma Yuvayapan ve Dr. Öğr. Üyesi Barış Ağır’a kongreye katkılarından dolayı Teşekkür Belgesi takdim edildi.

Kongrede yurt içi ve yurt dışındaki farklı üniversitelerden bilim insanları iki gün boyunca çevreci beşeri bilimler, dil ve edebiyat alanlarındaki bildirilerini sundular.

Kongre, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerine katılım ve teşekkür sertifikalarının verilmesiyle son buldu.

The post Uluslararası Dil ve Edebiyat Kongresi OKÜ’de yapıldı appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.