Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Vali Coşkun’dan UNESCO açıklaması: Listede yer almak gurur verici


Karatepe Aslantaş Arkeolojik Alanı, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı.

Vali Ömer Faruk Coşkun, Karatepe-Aslantaş Arkeolojik Alanı’nın sadece ilimizin değil ülkemizin de çok önemli bir kültür varlığı olduğunu ifade ederek, “Karatepe Aslantaş Arkeolojik Alanı’nın UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde yer alması gurur verici. Böylesi değerli bir hazinenin mirasçıları olarak bize düşen görev, bu mirasa sahip çıkmak ve onu tüm dünyaya tanıtmaktır.” diye konuştu.

Vali Coşkun, Karatepe-Aslantaş Arkeolojik Alanı’nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmasında emeği ve katkısı olan herkese teşekkür etti.

Karatepe-Aslantaş Arkeolojik Alanı, Anadolu coğrafyasında Geç Hitit Dönemi’nde kurulan kent devletlerinden biri olan Adanava’nın bir uç kalesi olarak görkemli suru ve sur kapılarıyla dönemin savunma mimarlığının ünik bir örneği olarak günümüze ulaşmaktadır. Arkeolojik alan Geç Hitit kale planlamasının yanı sıra anıtsal ve sanatsal değeri olan kapı girişleriyle de döneminin yüksek mimarlık ve sanat anlayışını sergileyen özgün bir örnektir. Fenikece ve Luvice olarak tasarlanan çift dilli yazıtları Karatepe-Aslantaş’ı arkeoloji dünyasında öne çıkaran bir başka özelliktir. Her iki kapısında bulunan bazalt stel ve kabartmalar üzerinde hem Fenike alfabesi ile hem de Luvi hiyeroglifi ile yazılmış, bu dillerdeki en uzun iki dilli metin olan yazıtlar Luvi hiyeroglifinin çözülmesinde önemli role sahip olmuştur. Arkeolojik alanlarda yerinde koruma ve alan yönetiminin ilk örneklerinden birinin sergilenmesi açısından da öne çıkan alan bu niteliklerinden dolayı “Karatepe-Aslantaş Arkeolojik Alanı” olarak Dünya Miras Geçici Listesi’ne kabul edilmiştir.

The post Vali Coşkun’dan UNESCO açıklaması: Listede yer almak gurur verici appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.