Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Yaşar Kemal doğduğu köyde anıldı

[ad_1]

Osmaniyeli edebiyatçı Yaşar Kemal, ölümünün 5. yıl dönümünde doğduğu köy Hemite’de düzenlenen etkinlikle anıldı.

Yaşar Kemal Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği (YAŞAD) ile Osmaniye Ozanlar, Şairler ve Yazarlar Derneği (OŞYAD) tarafından Yaşar Kemal’in ölümünün 5. yıl dönümünde anma programı düzenlendi.

Hemite (Gökçedam) Köyünde, Yaşar Kemal Parkı içerisinde, Kültürevi önündeki anma programı, Suriye’nin İdlib kentinde şehit düzen askerler ile tüm şehitler için yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

OŞYAD Başkanı Mustafa Bardak, İdlib’te şehit askerlere rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek konuşmasına başladı.

OŞYAD Başkanı Bardak, “Yaşar Kemal’in ölümünün 5. Yıldönümü anma programında bulunmak, şehit olan askerlerimizin acılarını yüreğimizde hissederek, birlik ve beraberlik içerisinde dik durmak zorundayız. Osmaniye’miz başta olmak üzere, Çukurovayı ve Türkiye’yi edebiyat alanında dünyaya tanıtan Yaşar Kemal ile gurur duymaktayız. Bu güzel insanı saygı ile anıyoruz” dedi.

Yaşar Kemal’in özgeçmişi okuyan OŞYAD Başkanı Mustafa Bardak, şiirlerinden de örnekler verdi. Yaşar Kemal Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Özer ise yaptığı konuşmada, “Osmaniye’mizin Hemite Köyünde doğup yaşayan Yaşar Kemal’i bugün ölümünün 5. yıl dönümünde anmak için buradayız. Bu güzel insan ile ne kadar gurur duysak az gelir. Bugünkü programımıza katılan ve destek verenlere teşekkür ediyoruz”dedi.
Hemite Köyü Ortaokulu öğrencilerinden; Şevval Keskin, Melike Kılıç Keser, Gülseren Metin ve Zehra Çelik Yaşar Kemal ile ilgili, şiir okuyup, anılarını anlattılar.

Anma programında; Ahmet İpek, Mahmut Eynallı, Ahmet Demir, Melek Avcı Coşkun, Ramazan Çulcu, Nilüfer Kutluer, Selahattin Ölmez, İzzettin Kanat ve İsmet Develioğlu şiirlerini okurken, Yazar Mahzur Işıkbol ise Yaşar Kemal ile ilgili anılarından sözetti.

Okunan şiirler ve yapılan konuşmaların ardından, İnce Memet anıtına karanfil konulması ile Yaşar Kemal’i anma programı sona erdi.

The post Yaşar Kemal doğduğu köyde anıldı appeared first on Radyo 80.

[ad_2]

Leave A Reply

Your email address will not be published.