Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Yaşar Kemal, vefatının 7. yılında doğduğu köyde anılacak

Osmaniye Ozanlar Şairler ve Yazarlar Derneği (OŞYAD) ile Yaşar Kemal Çukurova Kültürünü Yaşatma ve Tanıtma Derneği (YAŞAD) birlikteliğinde anma programı gerçekleştirilecek.

Edebiyatçı Yaşar Kemal’i anma etkinliği ile ilgili bilgi veren OŞYAD Başkanı Mustafa Bardak, “Osmaniye’mizin merkeze bağlı Hemite (Gökçedam) Köyünde doğan dünyaca tanınmış edebiyatçı hemşehrimiz Yaşar Kemal’i, ölümünün 7. Yıldönümünde 27 Şubat 2022 Pazar günü doğduğu köyde, bundan önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda etkinliklerle anacağız. Yaşar Kemal’in anıları ve kültürünü yaşatma adına kurulan (YAŞAD)  Başkanı Mehmet Özer ile birlikte, ölümünün ilk yılından başlamak üzere her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz anma etkinliğimizi, Hemite Köyü Yaşar Kemal Parkı içerisinde ismine verilen Kültürevi önünde saat:13.00’te başlatacağız.
Yaşar Kemal’i anma etkinliği kapsamında; Hayatı ve eserleri anlatılırken, doğduğu köyde birlikte yaşayanlar hayatta ise onların anıları, ozanların bağlamaları eşliğinde türkülerini seslendirmeleri, şairlerin ise şiirlerini okuması ile program gerçekleştirilecek. Etkinlik kapsamındaki program Yaşar Kemal’in ünlü romana isim olan ‘İnce Memet Anıtı’na karanfiller bırakılması ve katılımcıların birlikte görüntü vermesi ile sona erecek.” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.