Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Yerli ve milli yerfıstığı çeşidi Ayşehanım yaygınlaşıyor

Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli ve milli yer fıstığı çeşidimiz “Ayşehanım”ın tanıtımı ve yaygınlaştırılması amacıyla Tarla Günü Etkinliği düzenlendi.  Değirmenocağı Köyünde düzenlenen etkinliğe Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa İlmeç, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah Çil, Osmaniye Ticaret Borsası Başkanı Sait Çenet, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah Çil, “Bazı çalışmaların yapılması uzun sürer. Bir çeşidin geliştirilmesi yaklaşık 15 yıl sürer. O 15 yılın sonunda o emeklerin sahaya yansıması için de bu tür faaliyetlerin olması gerekiyor. Biz de bunu gerek özel sektörle gerek Tarım Bakanlığı teşkilatımızla yılda belki yüzlerce kez yapıyor ve bu çeşitlerimizin, bu emeklerimizin sahaya yansıtılması için çaba sarf ediyoruz. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bize destek veren herkese teşekkür ediyorum.”dedi. Geçen yıl Ülke genelinde 156 çeşit demo kurduklarını ifade eden Çil, “Bugün Türkiye’de sahada ekilen çeşitlerin yaklaşık % 20 tohumluk bizim Enstitümüze aittir. Türkiye tohumculuğunun yerli ve milli olması açısından bizim arkadaşlarımızın çabalarıyla geliştirilen çeşitlerimizin sahaya yansıması dışa bağımlılığımızı önemli oranda azaltmıştır.” dedi.

“Ayşehanım” yer fıstığı çeşidinin tanıtımı ve Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi veren Dr. Ayşe Nuran Çil ise  “Ayşehanım çeşidinin 2018’de tescil edilmesinden sonra bu Osmaniye’de ikinci tarla günümüz.  Çeşitlerin geliştirilip kavanozda kalması bizim için çok üzücü bir şey, Ülke ekonomisi için bu çeşitlerin sahaya yansıması gerekiyor. Tüm Türkiye’de Tarım Bakanlığı’nın, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün ve özelde Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü’nün geliştirmiş olduğu yerli ve milli tohumculuğa önemli bir katkı sağlayan Ayşehanım çeşidinin giderek üreticiden üreticiye tohumunun yayıldığını görüyoruz. Osmaniye yer fıstığının aslında merkezi; hem ticareti burada dönüyor hem de birçok istihdam sağlıyor. Osmaniye bu nedenle yer fsıtığı konusunda bizim göz bebeğimiz. Dolayısıyla Adana ve Osmaniye ile birlikte Çukurova’da üretilen yer fıstığı yaklaşık %75’ini üretiyor. Yer fıstığı son yıllarda verimi ikiye katladı. 576 Bin dekarları buldu. Üretimimizde 234 Bin tonları buldu. Dolayısıyla bu yıl fiyatlara da iyi başladık, umarım hep böyle devam eder. Dolayısıyla Tarım Bakanlığı aslında bunun önünü açtı. İç tüketimde değerlenen yer fıstığı artık ihraç ediliyor. Bu hem Türkî Cumhuriyetler hem de Avrupa ülkeleri tercih ediyor. Bu noktada yerli bir Türk markasının oluşması hepimiz için çok önemli. Ayşehanım çeşidinin bir Türk markası olarak yer alacağını düşünüyoruz” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa İlmeç ise yaptığı konuşmada, 2022 yılı itibariyle Osmaniye yer fıstığının İlimizde yaklaşık olarak 127 Bin Dekar alanda üretilmekte olduğunu ve bu yıl yaklaşık 48 Bin Ton rekolte beklenildiğini ifade ederek, “Şu anda hasadını yaptığımız Ayşe Hanım çeşidi hem milli bir çeşit olup, aynı zamanda çiftçilerimizin ve sanayicilerimizin tercih ettiği bir çeşit haline gelmiştir.”dedi.

Programda konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, “Osmaniye’nin yer fıstığı hasadını yapıyoruz fakat bugün çok önemli olan hususlardan biri “Ayşehanım” isimli kendi yerli fıstığımızı üretmiş olmamız. Bildiğiniz üzere Osmaniye yer fıstığının başkenti. Üretimde ikinciyiz ama Türkiye’deki işleme ve ihracatın %90’ı Osmaniye’mizde gerçekleşmektedir. Osmaniye’de üretilen yer fıstığının lezzeti ve kalitesi Türkiye’de en iyisi. Bu da iklimi ve toprak yapısından kaynaklanıyor.”diye konuştu. Vali Yılmaz sözlerinin devamında “350 tesiste 3500 aile bu alanda çalışıyor. Aynı zamanda Osmaniye ekonomimize ve istihdama ciddi bir katkı sağlıyor. Yaklaşık 127 Bin dekar alanda 48 Bin Ton bu sene ürün almayı bekliyoruz. Fiyatı da bu sene 25 liranın üzerinde seyrediyor.  Biz yer fıstığının ayrıca desteklenmesi hususunda Tarım ve Orman Bakanlığımız nezdinde çalışıyoruz. Bu anlamda da çiftçilerimizi desteklemeye, yanlarında olmaya her zaman devam ediyoruz. Yer fıstığının Ülke ekonomisine, Osmaniye’mize katkısının artırılması için gayretlerimiz sürecek. Bu yeni çeşidi Osmaniye’mize, çiftçilerimize kazandıran arkadaşlarımıza, bu ürünün ekimini yapan çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Enstitümüz bu anlamda iyi bir başarı elde etti. İnşallah bu yerli ve milli artarak devam etsin istiyoruz. Kendi ürünümüzü, kendi tohumlarımızı, kendi milli ürünlerimizi ürettiğimiz sürece hem Ülkemiz hem çiftçilerimiz, hepimiz kazanacağız.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Dr. Erdinç Yılmaz yer fıstığı hasadı yaptı.  

Leave A Reply

Your email address will not be published.