Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Zalim Çin yaptığı insanlık dışı zulümleri bin an önce sonlandırmalı


Osmaniye İHH İnsani Yardım Derneği tarafından Çin’in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri protesto edildi.

Kent merkezinde Enver-ul Hamit Camisinde kılınan Cuma namazı sonrasında cami avlusunda toplanan kalabalık, buradan ‘Zulme karşı susma haykır’, ‘işgale karşı ses ver’, ‘vur vur inlesin, zalim Çin dinlesin’ pankart ve dövizlerle slogan atarak Cumhuriyet Meydanına yürüdü.

Osmaniye IHH İnsani Yardım Derneği Yardım Derneği Başkanı Nadir Sarıcan, burada yaptığı açıklamada, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı zulüm ve işkence sebebiyle her gün yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini belirtti.

Çin’in bütün Uygur Türklerini suçlu olarak kabul ettiğini ifade eden Sarıcan, şunları kaydetti:
“Çin, türlü türlü işkencelerle Uygur Türklerini katletmektedir. Doğu Türkistan’da Çin tarafından kurulan 16 kampında her Uygur ailesinden bir kişinin bu kamplarda tutuklu olduğu anlamına gelmektedir. Bu tutuklular genellikle 20-40 yaşlarındaki erkeklerdir. Kamplarda insanlar kendi inançlarını değiştirmeye Çin ideolojisine boyun eğmeye zorlanmaktadırlar. Çin yönetimi, Uygurlara yönelik asimilasyon adımlarına hız vererek ikiz akraba politikasını uygulamaya koymuştur. Buradan İslam dünyasına sesleniyoruz; Çin, ABD dışında üçüncü bir yolun olduğunu unutmamalıdır. Doğu Türkistanlı kardeşimiz reel politik kaygılara kurban edilmemelidir. Çin, uluslararası hukuka aykırı olarak tüm hak ihlali uygulamaların hesabını uluslararası mahkemelerde vermeli, İslam İşbirliği Teşkilatı, uluslararası toplumu acil göreve davet etmelidir. Başta İslam ülkeleri olmak üzere hak ve hukuka, insan haklarına riayet eden tüm ülkeler konunun takipçisi olmalıdırlar. Çin’in insanlık dışı uygulamaları tüm dünyada yüksek sesle duyurulmalıdır. Bizler bu anlamda mazlumun dini, dili, ırkı ne olursa olsun yanındayız”

Sarıcan, vatandaşlara hukuksuz uygulamalarına son verinceye kadar Çin mallarını boykot etmeleri çağrısında bulundu.

Etkinliğe, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılarak destek verdi.

The post Zalim Çin yaptığı insanlık dışı zulümleri bin an önce sonlandırmalı appeared first on Radyo 80.

Leave A Reply

Your email address will not be published.