Osmaniye'nin Yeni Ekranı

Ziyaretçi kabul edilmiyor haberlerine yalanlama

[ad_1]

Doğa Koruma ve Milli Parklar Osmaniye Şube Müdürü Fatih Güvercin, bazı yerel gazetelerde ve sosyal medyada yayınlanan “Zorkun yaylası, yaban hayatı geliştirme sahası idare ve ziyaretçi merkezi” nin ziyaretçi kabul etmediğine yönelik haberlerinin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Güvercin, yaptığı açıklamada, merkezin ziyaretçi kabul etmediğine yönelik bazı sosyal medya hesaplarında ve gazetelerde “Vatandaşların Zorkun’a giderken sadece tabelasını gördüğü, doğrusu bizim de ne amaçlı kurulduğu ve nelerin sergileneceğini bilmediğimiz tesisin kapıları kapalı olduğu için ziyaret edilemiyor. Bundan dolayı bu tesis vatandaşların kafa karışıklığına neden oluyor. Bu tesiste saha çalışması yapılırken doğal yapılanmanın dikkate alınmadığını tespit ettik. Zira köklerini kapatacak şekilde çam ve diğer ağaçların diplerine kadar beton döküldüğünü gözlemledik” ifadelerinin yer aldığını hatırlattı.

Haberdeki ifadelerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Güvercin, şunları kaydetti:

“Zorkun Yaylası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası İdare ve Ziyaretçi Merkezi; özellikle öğrencilere doğa koruma eğitimi, ekosistemin önemi ve biyokaçakçılık eğitimleri verilmesi amacıyla yapılmıştır. Randevu sistemi ile ilimizden ve çevre illerden gelen öğrenciler bu eğitim merkezine kabul edilmektedir. Gruplar halinde öğrencilerin ziyaret edeceği Merkez’de bulunan 40 kişilik salonda yapılacak olan sinevizyon gösterimi ile ekosistem ve biyokaçakçılık hakkında eğitim de verilmektedir. Öğrenciler ve gelen ziyaretçiler, ekosistem tanıtım salonunda sergilenen 60’a yakın kuş ve memeli hayvan türlerinin tahnitlerini görerek hayvan türlerini de yakından tanıyabilmektedirler. (@osmaniyedkmp instagram sosyal medya hesabı) İdare ve Ziyaretçi Merkezi, piknik amaçlı olmayıp, doğa koruma eğitimi, ekosistemin önemi ve biyokaçakçılık eğitimlerinin verildiği bir merkezdir. Ziyaretçi Merkezinin bahçesinde bulunan kamelyalar, öğrencilerin gruplar halinde alınacağı göz önünde bulundurularak yağmur ve güneşten korunmak için yapılan bekleme yerleridir. Kesinlikle piknik amacı ile yapılmamıştır. Saha çalışması yapılırken ağaçların kesilmemesine dikkat edilmiş olup, otopark yerine denk gelen ağaçların gövde kısımlarına kadar parke kilit taşı döşenmiştir. Ağaç gövdelerinin genişlemeleri göz önüne alınarak beton dökülmemiştir. Yıllar itibarıyla ağaçların gövde genişlemelerine uygun olarak parke taşları kaldırılarak genişletilecektir. Parke kilit taşlarının yapılma amacı da, gelen ziyaretçilerin toz ve çamurdan korunması içindir. İdare ve Ziyaretçi Merkezine öncelikle okullar kabul edilmekte olup, ziyaretçi yönetimi planı dâhilinde haftanın belirli günlerinde de halkımızın ziyaretine açılacaktır.”

The post Ziyaretçi kabul edilmiyor haberlerine yalanlama appeared first on Radyo 80.

[ad_2]

Leave A Reply

Your email address will not be published.